MADDEDEN MANAYA: BİTKİLER VE MEVLANA – Bilge Sözen Sahne, Selen Yeğenoğlu

08.07.2021
A+
A-

MADDEDEN MANAYA: BİTKİLER VE MEVLANA

Bilge Sözen Sahne, Selen Yeğenoğlu

Dünyanın karmaşıklığının hızla arttığı günümüzde, insanları ortak bir düşüncede birleştirmek gittikçe zorlaşmaktadır. Ancak bunun ender örneklerinden birisi, Mevlana ve öğretisidir. “Ne olursan ol gel” deyişiyle tüm dünyaya seslenen Mevlana, bu çağrısına bütün milletlerden cevap bulmuştur. Doğadaki çeşitlilik gibi, Mevlana’nın öğretisini anlamak için dili, dini, ırkı ne olursa olsun pek çok insan Mevlana’yı araştırmakta ve bir araya gelmektedir.

Mevlana’nın deyişlerinde, eserlerinde, O’ndan esinlenerek hazırlanan eserlerde bitkilerin de yer aldığı görülmektedir. Yaşadığı coğrafyadaki bitkileri de gözlemleyerek bu deyişlere hayat verdiği düşünülen Mevlana’nın doğa sevgisi herkes tarafından bilinmektedir.

Maddeyi mana ile ifade edebilmiş olan Rumi’nin, sözlerinde sıklıkla gül ve karanfile yer verdiği dikkat çekmektedir. Bunların yanı sıra öğretisinin, bir bitkinin yaşam döngüsünden esinlendiğini ortaya koyan çalışmalar da bulunmaktadır.

Bu çalışmada, Mevlana’nın bitkilerle olan ilişkisi ve eserlerinde onlara verdiği yer incelenecektir. O’nun deyişlerinin ve doğanın ilişkisi anlaşılmaya çalışılacaktır.

Maddeden Manaya Bitkiler Ve Mevlana Bilge Sozen Sahne Selen Yegenoglu