Toulous’da Mesnevî Sohbeti

21.10.2019
258
A+
A-

Şefik Can Uluslararası Mevlânâ Eğitim ve Kültür Vakfı ve merkezi Paris’te bulunan Eva de Vitray Meyerovitch Derneği tarafından Fransa’nın Toulouse şehrinde Mesnevî Sohbeti Toplantısı yapıldı.

11 – 13 EKİM 2019 FRANSA, MAVİ KAYNAK MESNEVÎ SOHBETLERİ

Âşıklar Sultanı Hz. Mevlânâ’nın Mesnevî-i Şerifi yüzyıllardır doğudan batıya nice gönle ışık olmaya devam ediyor. Mesnevî-i Şerif’in gönüllerdeki buzları sevgi ile eriten güneşi geçtiğimiz günlerde Fransa’nın Toulouse kasabasını aydınlattı.

Şefik Can Uluslararası Mevlvânâ Eğitim ve Kültür Vakfı ve merkezi Paris’te bulunan Eva de Vitray Meyerovitch Derneği tarafından Fransa’nın Toulouse şehrinde her yıl düzenli olarak yapılan ve bu yıl 11-13 Ekim 2019 tarihleri arasında onbirinci kez gerçekleşen Mesnevî Sohbeti Toplantısı yapıldı.

Söz konusu toplantı yeşilin tüm güzellinin hüküm sürdüğü eşsiz doğal güzellikler içinde yer alan 800 yıllık tarihi bir bina olan ve içinde bin yıllık tarihi kalıntılar bulunan “La Source Bleue » Oteli’nde gerçekleşti. Otel çevresinde en az 3000 yıllık bir geçmişe sahip olan ve dünyada sadece iki yerde  olduğu kabul edilen « Blue Source» (Mavi Kaynak) adı verilen mavi bir kaynak suyu bulunmakta ve bu suyun bir benzerinin sadece Himalaya Dağaları’nda olduğu bilinmektedir.

Böylesi güzel doğal güzellikler içinde bu yıl onbirinci kez düzenlenen ve 12 ülkeden katılımcıların olduğu Mesnevî-i Şerîf Toplantısı’nda Şefik Can Uluslararası Mevlânâ Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Muhterem H. Nur Artıran Hanımefendi üç gün boyunca günde üç oturum şeklinde yapılan ve aynı anda Fransızca, İngilizce ve Almancaya çevrilen Mesnevî Sohbetleri yaptılar. Sohbetlerinde Mesnevî-i Şerif’te yer alan çeşitli beyitleri ayet-i kerimeler, hadis-i şerifler ve manevî büyüklerin sözleri ışığında şerh ettiler. Sohbetlerin son gününde yapılan soru cevap oturumunda ise toplantıya iştirak eden çok sayıdaki seçkin dinleyicilerin İslâmiyet ve tasavvuf ile ilgili sorularını cevapladılar.

İslâmiyet, Hristiyanlık, Budizm, Hinduizm gibi çeşitli inançlardan katılımcıların ilgi ile takip ettiği sohbetlere bölgedeki kliseye mensup olan rahip ve rahibeler de iştirak ettiler. Sohbetlerde yaşanan manevî ortamda Hz. Pîr’in: “Allah”a tekrar tekrar yemin ederim ki, bu mânâ [Mesnevî], güneşin doğduğu yerden battığı yere kadar bütün dünyayı kaplayacak ve bütün ülkelere ulaşacaktır. Hiçbir mahfil ve meclis olmayacak ki orada Mesnevî okunmuş olmasın. Hattâ o dereceye varacak ki, mâbetlerde, zevk u safâ yerlerinde okunacak; bütün milletler bu sözlerle süslenecek ve onlardan faydalanacaktır.” beyitlerinin tecellisi derinden hissedildi.

Barış, sevgi, hoşgörü, bir diğerini ötekileştirmeden farklılıklarımızla birbirimizi kucaklamaya en çok ihtiyacımız olan bu günlerde Fransa’nın Toulouse şehrinde yapılan Mesnevî Şerîf sohbetleri nice gönülde hoş bir sada bıraktı.

Aşağıda söz konusu sohbetlere dair fotoğrafları bilgilerinize arz ediyor, Muhterem H. Nur Artıran Hanımefendiye cümle hizmetlerinde kolaylıklar niyâz ediyoruz.

 Şefik Can Uluslararası Mevlânâ Eğitim ve Kültür Vakfı