SURİYELİLER NEYİNİZ OLUR?

SURİYELİLER NEYİNİZ OLUR?

Müşrikler zulumlerini arttırınca, hicret emredildi ve Mekkeli Müslümanlar, Peygamber sav in ardından Medine’ye yollandılar. Muhacir oldular. Bugünün diliyle söyleyelim, mülteci,
Ensar coşkuyla karşıladı onları. Sahip olduğu her şeyi paylaştı.

Medineliler’in bazıları ise yüzlerini buruşturdu. Dedikoduya başladılar. Neler mi söylediler?

Şöyle bir kampanya başladığını düşünün o dönem Medine’de, ‘Mülteciler evlerine dönsün’.

Olmamış mıdır?

Oldu. O dönemde de oldu.

Kimler dedikodu etti?

Medine’deki Yahudiler.

Başka?

Munafiklar. Abdullah ibni Selül başta olmak üzere.

Onlar bizden daha itibarlı diyorlardı. Geldiler düzenimiz bozuldu. Hepsi çulsuz vs.

Başta Peygamber sav olmak üzere, Hz Ebubekir, Hz Ömer, Hz Ali ve diğer sahabelerin kulağına gitmedi mi bu defikodular, bundan incinmediler mi, eğer mecbur kalmasalar, Allah’ın emri olmasa tercih ederler miydi kendi yurtları dururken bir başka yerde sığınmacı olmayı?

Provakatif olaylar eksik değildi. Hatta bir kez sefer dönüşü bir yerde mola verilmişti. Bu sırada bir Medine’li ile bir Muhacir arasında münakaşa çıktı ve ardından münafiklarin şişirmesiyle olay birden büyüdü. Peygamber sav bundan çok üzüldü ve size ne oluyor ki cahiliye dönemindeki gibi davranıyorsunuz diye tepki gösterdi ve dinlemekten vaz geçip yeniden orduyu harekete geçirdi. Dönüşte Abdullah ibni Selül oğlunun baskısı neticesinde özür diledi.

Bir kaç gündür Kilis’teyim. En çok sığınmacıya sahip illerden biri. Dedikoducular burda da var. Dedikodu burada da eksik değil. Halkın sağduyusu yerinde çok şükür. İbrahim Tenekeci’nin dediği gibi iyilikte birleşmek ilahi kaynaklıdır.

Burada olduğum sürede bir çok mülteci ile tanıştım. Ömür boyu dostluk ve kardeşlik yapmak isteyeceğiniz bir çok insan gördüm. Az da olsa bir arada olmaktan endişe edeceğiniz insanlar da.

Bugün sabah namazında Çalık Camii’nde birisini gördüm. Suriye’de savaştan önce eczacı imiş. Görgüsü ve edebi ile hayranlık uyandıran birisi. Yabancılara ait bir okulda aylık 400 Tl ye öğretmenlik yapıyor. Çok hikaye dinledim burada. Çok drama şahit oldum.

Medine’ye hicret edenler Peygamber ve sahabelerdi diye itiraz gelirse eğer evet bugün gelenlerin arasında Peygamber yok. Lakin emin olun mazlum çocuklar var. Allah’a yakın O’nun nazlı kulları var. Kadınlar var. Yaşlılar var.

Dedikodu zaten haram, onu baştan söyleyelim. Bir de dedikodu incitir. Asıl Allah’ın gücüne gitmesin diye dua edelim. Hepiniz bilirsiniz kabağın sahibi var derler.

Yaşamak imtihanını kolay etsin bize Yaradan. Kibirden, dedikodudan uzak etsin. Dostu düşmanı ayırt edecek feraset versin.

Belki de bu misafirler bize Cenab-ı Hakk’ın ikramıdır kimbilir?