Şefik Can Dede yadedilecek…

A+
A-

Son yüzyılımızın çok değerli Mevlevî büyüklerinden Sertârîk Mesnevîhan Şefik Can Dede onyedinci vuslat yıl dönümünde, 22 Ocak 2022, Cumartesi günü öğle namazına müteâkip Şefik Can Uluslararası Mevlânâ Eğitim ve Kültür Vakfı’nın düzenlediği bir program ile Konya’da Üçler Hamuşânı’nda bulunan kabr-i şerifleri başında Kur’ân-ı Kerim tilâveti ve dualar ile Hak âşıkları, Hz. Mevlânâ bendeleri, sevenleri ve dostları tarafından yâd edilecektir.

 Hakk âşığı Sertârik Mesnevihân Şefik Can Dede 23 Ocak 2005 yılında, doksan altı yaşında sonsuzluk âlemine göç etmiş ve isteği üzerine Konya’da bulunan Üçler Hâmuşanı’na sırlanmıştı. Bir asra yakın bereketli, aziz ömrününün her demini Hz. Mevlânâ izinde, insanlara hizmet aşkı içinde geçiren Şefik Can Dede; Mesnevî, Divân-ı Kebîr tercümeleri ve daha pek çok eserleriyle, gelecek nesillere maddi, mânevî çok kıymetli bir emâneti teslim etti.

Bir ömür boyu Allah’a vuslat aşkıyla çırpınan ve Âşıklar Sultanı Mevlâna Celaleddin-i Rumî Hazretlerine kavuşma arzusuyla yaşamış olan Aziz Şefik Can Dede’mizi onyedinci Vuslat Yıl Dönümünde özlem, rahmet, minnet ve şükran duygularıyla yâd ediyoruz.