MEVLANA İLE İLGİLİ ALGI VE ANLATILAR

ÖZGEÇMİŞ   

 

1949 yılında Konya’da doğdu. İlkokul ve İmam Hatip Lisesi’ni Konya’da bitirdi. İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’nden 1974 yılında mezun oldu.

 

Yurdun çeşitli yerlerinde ve Yurt dışında; eğitimcilik ve yöneticilik yaptı.

 

Konya’da çeşitli günlük gazetelerde Köşe yazarlığı, muhtelif dergilerde yazarlık ve genel yayın yönetmenliği, yerel televizyonlarda programlar yaptı.  Halen yeni Konya Gazetesi köşe yazarlığını sürdürmektedir.

 

Çeşitli Dernek ve Vakıflarda; Başkanlık, Başkan Yardımcılığı, Basın Danışmanlığı, Dost Eli Derneği kurucu Başkanlığını yürüttü.

 

Selçukya Kültür Sanat, İlesam, Aydınlar Ocağı ve Yazarlar Birliği Derneği üyesidir.

 

 

          Söyleşi ve Konferanslar:

 1. AYDINLAR OCAĞI (SİLLE KÜLTÜR EVİ): “İbni Arabi” konferansı
 2. “MEDENİYET OKULU”; Hüyük İlçesi (liselerde); “BAŞARI VE YOLLARI” söyleşi,
 3. ZİNDANKALE SANAT GALERİSİ; “Kur’an ve İnsan” söyleşi,
 4. ŞEHİR MEYDANI; KİTAP GÜNLERİ;Kur’anca Hayat” söyleşi,
 5. TYB; “YAZARLIK HİKÂYEM” (Panel)
 6. KOYUNOĞLU “İKİNDİ SOHBETLERİ”; “SADREDDİN KONEVİ’NİN 741. YILI” (Panel)
 7. KON TV; “Büyüteç” Güncel Konular
 8. KANAL 42; “GEDAVET PROGRAMI”; “Kitaplarım ve Hayata Bakış” röportaj
 9. KON TV. KÜLTÜR DÜNYAMIZ: (09 Mart 2014)
 10. KON TV/ KÜLTÜR DÜNYAMIZ (21 Şubat 2016)
 11. BUHARİ ANADOLU KIZ İMAM HATİP LİSESİ; “Hz. Peygamberin hayatından kesitler” (Panel)
 12. MEVLANA KÜLTÜR MERKEZİ; “Mankurtlaşmak” Konferans
 13. BEYŞEHİR- CAHİT ZARİFOĞLU ANADOLU LİSESİ;OKUMAK VE DEĞERLERİMİZ” söyleşi
 14. KOYUNOĞLU İKİNDİ SOHBETLERİ; “Konya Şiirleri ve Konya Hatıraları” (Panel)
 15. TEMAD(Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği); “Şiirler ve Hatıralar
 16. KANAL 42/ Kitap Kafe: Yazarlık Hayatım ve Kitaplarım
 17. Aydınlar Ocağı Salı Sohbetleri; “ŞİİR OKUMALARI”
 18. KÜLTÜR-SANAT-FİKİR ADAMLARI DERNEĞİ; “Şiir Akşamları”
 19. KİMDER; Kırkikindi sohbetleri= NÜBÜVVET
 20. TÜRK BİRLİĞİ DERNEĞİ; Yazarlık hatıralarım
 21. TEYAD: Konyalı Şairlerden Şiirler
 22. HOCACİHAN ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ; “Başarı Yolları”
 23. BUHARİ KIZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ; “Kur’an’ca Düşünce”
 24. MİLLET KIRAATHANESİ; “Şiirli Sohbet”
 25. AYDINLAR OCAĞI; “70. YAŞ VE YAZARLIK HATIRALARI”
 26. AFGAN-ÖZBEK ÖĞRENCİLERLE; “Kur’an ve hayat”
 27. MİLLET KIRAATHANESİ; “Kur’an ve İnsan”
 28. BUHARİ KIZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ; Okul Marşı Ödül Töreni (07 Aralık 2021)
 29. YAZARIYLA KİTAP SÖYLEŞİLERİ; ŞEB-İ ARUS 13 Aralık 2021 Selçuklu Müftülüğü Birgivi salonu
 30. ÜN TV: YANSIMALAR PROGRAMI; Kitaplarım ve Yazarlık hayatım. (9 Şubat 2022)
 31. ANADOLU İRFANI (Konferans) BUHARİ KIZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ (28 Şubat 2022)
 32. SUĞLA MESLEKİ TEKNİK ANADOLU LİSESİ (Samimiyet ve Ahlak) 09 Mayıs 2022
 33. BUHARİ KIZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ (İmam Hatip Hatıraları)

 

       YAYINLANMIŞ ESERLERİ

 1. Çocuklarımıza Pratik Dini Bilgiler
 2. Konya’da Dini Hayat
 3. Mevlana’nın Tefekkür Dünyası
 4. İsrail İhaneti ve Gazze
 5. Şemsi Tebrizi’nin Evrensel Mesajları (Genişletilmiş 2. BASKI)
 6. Mevlana’nın Evrensel mesajları (Genişletilmiş 2. BASKI)
 7. İbni Arabi’nin Evrensel mesajları
 8. Mevlana’da İlahi Aşk
 9. Mevlana’nın Yedi Sırrı
 10. Sadreddin Konevi’nin Evrensel Mesajları
 11. Sultan Veled’in Evrensel Mesajları
 12. İbrahim’in Evrensel Mesajları
 13. Muhammedü’l Emin ( Hz. Peygamberin Evrensel Mesajları)
 14. HUZUR KAPISI
 15. ŞEB-İ ARUS (Ölümün Mevlanacası)
 16. GÖNÜLLER SULTANI (Dünya, Mevlana’ya koşuyor)

 

https://www.antoloji.com/ŞİİRLER

https://www.edebiyatdefteri.com/ (ŞİİRLER)

http://www.yenikonya.com.tr/yazar/kazim_ozturk

https://facebook.com/zümre-i muhabbet/

https://www.google.com/kazim öztürk’ün kitapları

MEVLANA İLE İLGİLİ ALGI VE ANLATILAR

Her konuşma, dost meclisi, köşe yazıları, şiirler, makaleler, söyleşiler mutlaka Mevlana’dan alıntılar, sözler ve ifadelerle süslenir. Bu kıymetle ilgili kitapları saymaya kalksak sayamayız. Sadece Türkçe olarak basılmamıştır kitaplar; bütün dünya dillerinden okuma ve Mevlana’yı bilme şansımız oluyor.

Bu kadar çok anlatılan, bu derece üzerinde durulan bir insana hayran olmamak, fikirlerini, eserlerini, sözlerini, şiirlerini… bilmemek, bu konunun cahili olmak affedilir bir şey olamaz.

Mevlana “Anadolu İrfanı” olarak nitelediğimiz irfan köprüsünün bir ayağını oluşturur. Konya bu yönüyle şanslı bir şehir. Çünkü her gün Mevlana müzesini ziyarete gelenler, Mevlana ile birlikte diğer mana erlerini de ziyaret etmenin mutluluğunu yaşarlar. Dile kolay 749 yıldır dillerden, gönüllerden düşmeyen bir değerden söz ediyoruz.

STK’larımız, bu hususta üzerlerine düşen görevi başarıyla yerine getiriyor. Bunların başında TYB gelir. Üyesi olmaktan mutluluk duyduğum ve bir okul olarak tarif ettiğim TYB Konya şubesi; “MEVLEVİLİK ALGI VE ANLATILARI” konulu panelde; Prof. Dr. Hayri KAPLAN, Prof. Dr. Secaattin TURAL, Prof. Dr. Ali TEMİZEL, Prof. Dr. Ahmet TARHAN ve Dr. Hülya UZUN, Doç. Dr. Nuri Şimşekler konu ile ilgili fikirlerini paylaştı.

Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu; “Hz. Mevlânâ’nın Anadolu’daki varlığını benimsememeye çalışan bazı arkadaşlarımız ‘Hz. Mevlânâ Türkçe bilmezdi Türkleri sevmezdi…’ gibi cümleler ifade eder. Bir de ‘Anadolu’da iki farklı çevre varmış, birisi Fars kültürü çevresi, diğeri Türk kültürü çevresiymiş. Hz Mevlânâ ve Konya Fars kültürünü temsil ediyormuş”’ derler. Bunlar tamamen uydurmacadır. Modern dönemin parçalama, aykırı bakma düşüncesinden kaynaklanıyor”.

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Hayri Kaplan düşünce özgürlüğü adı altında Hz. Pîr’in Yalan yanlış sözlerle zan altında tutulduğuna vurgu yaptığı konuşmasında;

“Çıkıp, tarihi şahsiyetlerden herhangi biri hakkında ‘Efendim, ben halk arasında şöyle şeyler duydum’ diyerek onları ‘Gerçeği şöyleymiş, ne kadar kötü’ diyerek bizim kalplerimize taht kuran Mevlânâ hakkında maalesef böyle yıkıcı tahrip edici çalışmalar yapıyorlar. Şundan emin olun; yaklaşık on küsur senedir bir kişinin Mevlânâ aleyhinde ortaya attığı iddiaları ilmi yönden incelemeye aldım. Bu kişinin belirttiği kaynakları gözden geçirdim. Sonuç olarak tek bir kişinin bizim kalbimizde taht kuran Mevlânâ hakkında ne kadar tahribat yapabileceği örneklerini bir çalışmamda ortaya koydum”.

Selçuk Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Ali Temizel de Mevlânâ’ya ait olduğu iddia edilen sözlere şöyle açıklık getirdi:

“Ticari pazar olan yedi öğüt Mevlânâ’nın eserlerinde yer almamaktadır. Fakat bu yedi öğüdün içeriği, Mevlânâ’nın eserinde yer alır. Ancak cümleler aynı şekilde değildir”.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Secaattin TURAL;

“Divan edebiyatında herkesin kabul ettiği bir Mevlevilik algısı biraz hümanist değerlerin temsili anlamında alternatif bir din anlayışı olarak görülüp sorasında popüler kültür döneminde polisiye merak duygusuna evrilmiş, sonra ölmek öldürmek, aşk gibi konularda iç gıcıklayan duygusu hoşa gidip 2007 yılının Mevlânâ yılı olmasıyla rant amaçlı romanlar yazılmıştır”.

Selçuk Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Ahmet Tarhan ise konuşmasında kültür endüstrisi açısından Mevlevilik ve Semâ’ın algısını incelediği araştırmalara yer verirken şunları söyledi:

“Mevleviliğin temel ritüellerine ilişkin soruya yönelik ortaya konulan görüşlerin tamamına yakını Semâ’ın en temel ritüel olduğunu ortaya koymaktadır. Mevleviliğin seçkin bir kültür unsuru olup olmadığına ilişkin görüşler değerlendirildiğinde; Mevleviliğin seçkin ve kentli bir kültür olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Mevleviliğin en temel ritüeli olan Semâ’ın günümüzdeki icra ediliş biçimine ilişkin görüşler; ticari kaygılarla, denetimden uzak, manevi boyutunun yok sayılarak, bir gösteri unsuru haline dönüştürülerek icra edilişinin uygun olmadığına ve Semâ’ın özüne zarar verdiğine odaklanmaktadır.”

ADÜ Devlet Konservatuvarı Öğr. Üyesi Dr. Hülya Uzun’da, Mevlevî semâının günümüzdeki uygulamalarının ne derece yozlaştığını görsellerle destekleyerek anlatırken;

“Son yıllarda Tasavvuf müziğindeki değişimler ve farklılaşmaların etkisi Mevlevî semâına da yansımış, Mevlevî semâsına ilgi artmış ve birçok alanda görülmeye başlamıştır. Semâ ekonomik, politik ve kültürel boyutlarıyla yeniden üretilerek popüler kültürün tüketim metaına dönüşmüş, yapılan kısa programlarda eğlence, dinlence mekânlarında gösteri olarak sergilenmeye başlamıştır. Bu nedenle ilahiler veya dini içerikli sözleri olan şarkılar eşliğinde yapılan semâlar, gerçek amacından çıkmış, kliplerde, tasavvuf müziği konserlerinde semâzenler, dansçıların yerini almış; anaokulu ve ilkokullarda yılsonu gösterilerinde; esasen zikir amacıyla yapılan semâın, “danssal bir öğe” olarak kabul görmesine, neden olmuştur” diyerek Mevlana konusundaki yanlışları göz önüne serdiler.

Teşekkürler TYB, teşekkürler kıymetli ilim insanları ve Mevlana muhipleri. (21 ARALIK 2022)

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR