Hz. Mevlana’nın 746. Vuslat Yıl Dönümü proğramları ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.

29.11.2019
308
A+
A-

Hz. Mevlana’nın 746. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı. Tantavi Kültür ve Sanat Merkezindeki toplantıda konuşan Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Bu yıl anma törenleri toplam bin 338 program icra edileceğini belirterek, “Tiyatrolar, müzik dinletileri, paneller, konferanslar gibi Hazreti Mevlana’nın her zaman ruhlarımızda canlı kalması, onun bize bıraktığı mirastan en iyi şekilde istifa edebilmemiz ve ülkemizde de dünyada da hakkıyla anlaşılabilmesi için çok güzel programlar icra edeceğiz.” dedi.

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, “İlimize inanılmaz derecede katkısı olan manevi havasını her nefes aldığımızda hissettiğimiz Hazreti Mevlanayı çok daha onun manevi şahsiyetine uygun kutlamak üzere icra komiteleri oluşturularak her yıl daha iyi götürülmeye çalışılıyor. Bu yılki temamız bildiğiniz üzere vefa üzerine, vefa dediğimiz zaman en başta bir kere oradan Allah’a karşı, Peygamber Efendimize karşı vefadan başlıyor” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise, “Etkinliklerde yine dünyanın farklı ülkelerinden ve ülkemizin farklı şehirlerinden on binlerce misafiri ağırlayacağız. Bu süreçte Hazreti Mevlana ile birlikte şehrimiz de gündem olacak. Her sene olduğu gibi bu yıl da yine Hazreti Mevlana’ya ve şehrimize yakışır bir etkinlik düzenlemek üzere başta Valimiz, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz, Büyükşehir Belediyemiz, Selçuklu, Karatay ve Meram belediyelerimiz, üniversitelerimiz olmak üzere çok titiz bir çalışma yürütüldü. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Törenlerimizin bu yılki teması ’Vefa Vakti.’ Vefa en çok bu ümmete, bu millete ve bu şehre yakışıyor. Etkinlikler boyunca şehre gelecek herkese Hazreti Mevlana’nın misafirleri olarak görüyoruz. Onları Konya’ya yakışır bir şekilde ağırlayacağız. Her yıl törenlerimize katılarak törenlerimizin bir dünya markası olmasını sağlayan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyor, inşallah bu yıl da kendisini törenlerimize teşrif etmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar da, anma törenlerinde bu yıl “Vefa Vakti” ana başlığı altında çeşitli etkinliklerden oluşan bir hafta hazırlandığını ifade ederek, “Hazreti Mevlana’nın 746. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri tertip komitesi tarafından oluşturulan İcra Kurulu’nun yapmış olduğu ön çalışmaların ardından önerilen ‘Vefa Vakti’ ana teması, Hazreti Mevlana Törenleri Tertip Komitesi tarafından kabul edilmiştir. Temanın alt açılımında ise Hazreti Mevlana’nın ‘Sevgide çekilen cefada binlerce vefa var.’ sözü yer almaktadır. Uluslararası Hazreti Mevlana’yı Anma Törenlerinin 82’ncisinde, sahne ve salonlarda gerçekleştirilecek olan programlar 24 ana başlıktan oluşacak. Faaliyetlerde 15 sema, 15 mesnevi dersleri, 55 atölye çalışmaları, 2 sempozyum, 1 panel, 3 söyleşi, 50 türbe önü buluşmaları, 24 stantlar/Sanat Ocağı Mevlevihane, 1 Nevbe merasimi, 33 gezi/Konya şehir turu, 5 musiki ile sema anlatımı, 15 Türk Tasavvuf müziği konseri, 15 Mesnevi sohbetleri, 11 sergi, 2 Gülbang Duası, 7 konferans, 1 ödül töreni, 3 imza günü, 1 tekke pilavı ikramı, 16 Meşk, 1063 tiyatroyla birlikte toplam 1338 program gerçekleştirilecek” diye konuştu.

Hazret-i Mevlâna’yı Anma Törenleri (Şeb-i Arûs); modern etkinlik biçimleriyle ilk defa 1937 yılında Konya’da, önce türbe ziyareti, konferans, dinleti gibi etkinliklerle başlamıştır. Zamanla sahne-salon programları ile çeşitlenen Anma Törenlerinin bu yıl (1937 yılı temel alınırsa)  modern etkinlik biçimleriyle 82. yılı olacaktır.

Konferanslardan atölye çalışmalarına kadar Hazret-i Mevlâna’yı Anma Törenleri’nin 82 yıl içinde gelişmesinde, yükselmesinde milli ve beynelmilel bir hüviyet kazanmasında emeği bulunan vefat etmiş veya berhayat herkesi minnet, şükran ve rahmetle anıyor; bu yoldaki hizmetlerinin madden ve mânen hayra vesile olmasını temenni ediyorum.

Mevlâna’yı Anma Törenleri 1960-1989 yılları arasında Konya Kültür ve Turizm Derneği öncülüğünde düzenlenirken, 1989 tarihinden itibaren Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü etkinliklerde öncü kurum olarak öne çıkmıştır. 1992’den itibaren Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü organizasyonu ile Büyükşehir Belediyesi ve Selçuk Üniversitesi arasında yapılan protokolle etkinliklerin şehirdeki üst kurumlar ve kuruluşlarca programlarının ortak ve koordineli biçimde yapılmasına özen gösterilmiştir.

746. Vuslat Yıldönümü Anma Etkinlikleri ’ne; Konya Büyükşehir Belediyesi, Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, KTO Karatay Üniversitesi, Konya Teknik Üniversitesi, Karatay Belediyesi, Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu, Konya Devlet Tiyatrosu, Uluslararası Mevlâna Vakfı, İrfan Medeniyeti Araştırma Merkezi, KOTEV’ e hazırladıkları programlar ile zenginleştirmişlerdir

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak 05-06 Mayıs ve 1 Ağustos 2017 tarihinde; modern dünyanın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin en köklü etkinliklerinden birisi olan Hazret-i Mevlâna’yı Anma Törenlerini yeniden düşünmek, insana ve şehre katkısını artırmak, Hazret-i Mevlâna’nın ve Mevleviliğin daha doğru anlaşılmasına hizmet etmek arayışları çerçevesinde istişare toplantıları yapılmıştı. Yaklaşık 150 akademisyen, bilim adamı, sanatçı ve iletişim uzmanlarının katılımı ile gerçekleştirilen bu toplantıların esas gayesi;

-Modern dünyanın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin en köklü etkinliklerinden birisi olan Hazret-i Mevlâna’yı Anma – Törenlerini yeniden düşünmek;

– İnsana ve şehre katkısını artırmak,

– Hazret-i Mevlâna’nın ve Mevleviliğin daha doğru anlaşılmasına hizmet etmek,

– Etkinliklerin daha kaliteli ve daha cazip hale getirilmesi ile kültürel yozlaşmaya karşı yerli, millî ve mânevî değerlerimizi koruyarak geliştirmektir. Yapılan bu istişare toplantılarında;

– Mevlevîlik Geleneği, Kültür-Sanat Etkinlikleri,

-Turizm-Tanıtım,

-Basın-Yayın ve Enformasyon açısından Mevlâna’yı Anma Törenleri’nin geniş çaplı değerlendirmeleri yapılmıştı…

MEVLÂNA TÖRENLERİ’NİN 82. YILI

Önceki yıllarda; “Birlik Vakti” (2016), “Kardeşlik Vakti” (2017), “Selâm Vakti” (2018) temaları Mevlâna’nın sözleri ve fikirleri ile işlenmiş, bu yıl ise yine O’nun eserlerinde özellikli bir yer tutan “Vefâ” sözcüğünün anlam evrenine uygun olarak “VEFÂ VAKTİ”  ana başlığı altında çeşitli etkinliklerden oluşan bir hafta hazırlanmıştır.

Hazret-i Mevlâna’nın 746. Vuslat Yıldönümü Uluslararası anma törenleri tertip komitesi tarafından oluşturulan İcra Kurulu, muntazam olarak yaptıkları toplantılarını büyük bir titizlik ve istişareler ile sürdürmektedir. İcra Kurulu’nun yapmış olduğu ön çalışmaların ardından önerilen “VEFA VAKTİ” ana tema’sı, Mevlâna Törenleri tertip Komitesi tarafından kabul edilmiştir. Tema’nın alt açılımında ise Hazret-i Mevlâna’nın“ Sevgide çekilen cefâda binlerce vefâ var.” sözü yer almaktadır.

Vefa İslam’ın insanlığa armağan ettiği en değerli kavramlardandır. Hazret-i Mevlâna’nın dilinde vefa; öncelikli olarak kulluğun nişanesidir ve iman etmek, kulluk yapmak Hakk’a vefanın gereğidir. Çünkü Allah bizi kendi zatına ve esmasına vefası hürmetine var etmiştir. Yine Mevlâna’ya göre vefa idraki, bizi ölüm karşısında acziyetten ve daha başka türlü dengesizliklerden koruyan bir ahlaktır. Çünkü Kur’an’ın ifadesiyle de ölmek ve ölüm karşısında sükûnet sahibi olmak, kulun Allah’a vefasındandır.

Mevlâna’nın düşünce dünyasında vefa, aynı zamanda insanların arasındaki birlik ve dirliğin olmazsa olmaz şartıdır. İyiliklerin karşılıksız bırakılmaması kadar iyilikte ve dostlukta yarışmak da Hazret-i Mevlâna’ya göre vefa ile olur.

Hazret-i Mevlâna, ahde vefa üzerinde de sıklıkla durur ve en büyük ve mutlak olana verilen sözden başlayarak er olana, gerçek insan yaraşanın; ahitlere, verilen sözlere vefa göstermek olduğunu söyler.

Ömrünü, Hazret-i Hakk’ın ve Resul-i Ekrem’in muhabbetinin vefasına sarf ederek geçiren Hazret-i Mevlâna, manevi bir yücelikten, aile efradından herhangi birine duyulan sevgiye kadar, sevgi uğrunda çekilen cefanın aslında vefa olduğunu söyler. O’nda bir annenin şefkati, bir babanın samimiyeti, bir çocuğun muhabbeti vefa ile dile gelir. “Sevgide çekilen cefada binlerce vefa vardır” sözü, bir sevgi uğrunda geçen bir ömrün katlandığı cefaların vefadan sayılması gerektiğini de ifade eder.

“Kendi toprağına vefa tohumunu ek” buyurun Hazret-i Mevlâna’yı Vuslatının 746. Yılında anmamız, anlamaya çalışmamız, işte bu toprakları; yaşayışı ve fikirleriyle bereketlendiren bu zata duyduğumuz muhabbetimizden, vefamızdan kaynaklanmaktadır.

Konya Valisi Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK başkanlığında teşekkül ettirilen Anma Törenleri Tertip Komitesi’nin aldığı kararlara uygun olarak Mevlevî Âyin-i Şerîfi, Sergiler, Bilimsel Toplantılar, Atölye Çalışmaları, Dinletiler, Ödül Törenleri, Tiyatrolar, Mevlâna Filmleri Gösterimleri, İmza Günleri ve Türbe Önü Buluşmaları/Tecrübe Paylaşımları başlıklarıyla, bütün etkinliklere elinizdeki program kitapçığında yer verilmiştir.

Hazret-i Mevlâna’nın 746. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenlerinin ilk gün (07 Aralık 2019 Cumartesi)  açılış programı aşağıdaki planlama üzere icra olunacaktır.

746. VUSLAT YILDÖNÜMÜ ULUSLARARASI ANMA TÖRENLERİ PROGRAMLARI

A) GÜNDÜZ PROGRAMLARI

1- ŞEMS-İ TEBRİZÎ TÜRBESİ ZİYARETİ

Tarih: 07 Aralık 2019                           Saat: 13.30                  Yer: Şems-i Tebrizî Türbesi

2- VEFÂ VAKTİ YÜRÜYÜŞÜ

Tarih: 07 Aralık 2019                           Saat: 14.00                  Yer: Vilayet Önünden Mevlâna Müzesi’ne

3- NEVBE MERASİMİ

Tarih: 07 Aralık 2019                          Saat: 14.30                  Yer:   Mevlâna Meydanı

Kadim gelenekte olduğu gibi Şems-i Tebrizi’nin Türbesi’nin ziyaretinin ardından, semazen ve mutrip heyetinin de iştirak edeceği bir kortej ile Mûsıkî eşliğinde Vilayet önünden Mevlâna Meydanı’na gerçekleştirilecek yürüyüş; Mevlâna Meydanında «NEVBE» Merasimi ile son bulacaktır.

4- TEKKE PİLAVI İKRAMI

Tarih: 07 Aralık 2019                           Saat: 15.00                  Yer:   Mevlâna Meydanı

Bir Osmanlı geleneği olan Nevbe; bazı özel törenlerin yanı sıra,  Anadolu İslâm Tasavvufunun büyüklerinin önemli günlerinde onların yâdı için, belirli ritim sazlarının ve seslerin iştirakiyle yürürken veya oturulduğunda icra edilen özel bir törendir. Mevlâna Meydanındaki «Nevbe» Merasiminin 20 dakikalık Tasavvuf Müziği icrasının ardından Hazret-i Mevlâna türbesinin ziyareti, Gülbank Duası’nın okunması ve Mevlâna Meydanında «Tekke Pilavı» ikramı yapılacaktır.

5- TÜRBE ZİYARETİ VE GÜLBÂNK DUASI

Tarih: 07 Aralık 2019                           Saat: 15.30                 Yer: Mevlâna Meydanı

6- SERGİ, SANAT OCAĞI MEVLEVÎHANE VE ATÖLYE ÇALIŞMALARININ TOPLU AÇILIŞLARI

Tarih: 07 Aralık 2019 / Saat: 16.00 / Yer: Mevlâna Kültür Merkezi Fuaye Alanı

B) AKŞAM PROGRAMLARI

Hazret-i Mevlâna’nın 745. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma (Şeb-i Arûs)  Törenlerinin akşam ki programları aşağıdaki başlıklar altında gerçekleştirilecektir.

1- KUR’ÂN-I KERİM TİLAVETİ

Konya’daki merkez Asitane’ye bağlı ülke içindeki ve dışındaki Mevlevihaneleri hatırlatmak, o Mevlevihanelere dikkat çekmek ve tarihte o Mevlevihanelerden yetişmiş kimselerin ruhaniyetlerine armağan olmak üzere akşam yapılacak Mevlevi Mukabelesi Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayacaktır.

2- TÜRK TASAVVUF MÜZİĞİ KONSERİ / Solist: Ahmet ÖZHAN

Tarih: 07 Aralık 2019                          Saat: 20.10                  Yer: Mevlâna Kültür Merkezi Semâ Salonu

2- MESNEVÎ SOHBETLERİ / Ömer Tuğrul İNANÇER

Tarih   : 07 Aralık 2019                      Saat     : 20.50             Yer: Mevlâna Kültür Merkezi Semâ Salonu

3- SEMÂ (ÂYİN-İ ŞERİF) PROGRAMI

Tarih   : 07 Aralık 2019                      Saat     : 21.00             Yer: Mevlâna Kültür Merkezi Semâ Salonu

2019 YILI ŞEB- İ ARÛS PROGRAMLARI’NIN GENEL BİR ANALİZİ

Uluslararası Hazret-i Mevlâna’yı anma törenlerinin 82. yılında,  sahne ve salonlarda gerçekleştirilecek olan programlar 24 ana başlıktan oluşmaktadır. 746. Vuslat Yıldönümü faaliyetleri kapsamında icrâ olunacak programlar 1.079 ayrı yerde gerçekleştirilecektir.

ŞEMS-İ TEBRİZÎ TÜRBESİ ZİYARETİ                “VEFÂ VAKTİ” YÜRÜYÜŞÜ

NEVBE MERASİMİ                                          TEKKE PİLAVI

TÜRBE ZİYARETİ VE GÜLBÂNG DUASI            TÜRBE ÖNÜ BULUŞMALARI

SEMÂ (ÂYİN-İ ŞERİF) PROGRAMLARI             TÜRK TASAVVUF MÜZİĞİ KONSERLERİ

MESNEVÎ DERSLERİ                                       MÛSIKİ İLE SEMÂ ANLATIMI

KONFERANSLAR                                             SEMPOZYUMLAR

SANAT OCAĞI MEVLEVÎHANE / STANTLAR   PANEL

SELSEBİL TASAVVUF MÜZİĞİ KONSERLERİ    ÖDÜL TÖRENİ

TİYATROLAR                                                  ATÖLYE ÇALIŞMALARI

SÖYLEŞİLER                                                    SERGİLER

MEŞK /GELENEKSEL TEKKE MUSIKİSİNDEN ÖRNEKLER        İMZA GÜNÜ

MESNEVİ SOHBETLERİ                                   GEZİ / KONYA ŞEHİR TURU

 

ŞEB-İ ARÛS PROGRAMLARI İCMÂLİ

746. Vuslat Yıldönümü faaliyetleri kapsamında toplam 1.338 program gerçekleştirilecektir.

– 15 Semâ (Mukabele-i Şerif)                         – 15 Türk Tasavvuf Müziği Konseri

– 15 Mesnevî Dersleri                                    – 15 Mesnevî Sohbetleri

– 55 Atölye Çalışmaları                                  – 11 Sergi

–   2 Sempozyum                                             –   2 Gülbang Duası

–   1 Panel                                                        –   7 Konferans

–   3 Söyleşi                                                      –   1 Ödül Töreni

– 50 Türbe Önü Buluşmaları                          –   3 İmza Günü

– 24 Stantlar/Sanat Ocağı Mevlevîhâne

–   1 Nevbe Merasimi                                     –  1063 Tiyatro

– 33 Gezi/ Konya Şehir Turu                           – 16 Meşk /Geleneksel Tekke Musikisinden Örnekler

–   5 Mûsıki İle Semâ Anlatımı                        –    1 Tekke Pilavı İkramı

 

ŞEB-İ ARÛS PROGRAMLARININ KURUMLARA GÖRE DAĞILIMI

I) İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN HAZIRLANAN PROGRAMLAR

1- ŞEMS-İ TEBRİZÎ TÜRBESİ ZİYARETİ

Tarih: 07Aralık 2019               Yer: Şems-i Tebrizî Türbesi

 

2- VEFÂ VAKTİ YÜRÜYÜŞÜ

Tarih: 07 Aralık 2019              Yer: Vilayet Önünden Mevlâna Müzesi’ne

 

3- NEVBE MERASİMİ

Tarih: 07 Aralık 2019              Yer:   Mevlâna Meydanı

 

4- TÜRBE ZİYARETİ VE GÜLBANK DUASI

Tarih: 07 Aralık 2019             Yer: Mevlâna Meydanı

 

5- SEM (ÂYİN-İ ŞERİF) PROGRAMI

Tarih: 07 17 Aralık 2019         Yer: Mevlâna Kültür Merkezi Semâ Salonu

746. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri boyunca 11’i gece, 4’ü gündüz olmak üzere toplam 15 Semâ Programı icrâ edilecektir. Semâ Programları MKM Sema Salonunda gerçekleştirilecektir. 07-16 Aralık 2019 tarihleri arasında ki Semâ programları; gündüz saat 15.00’de, gece saat 21.00’de,  17 Aralık 2019 Salı (Şeb-i Arûs) saat 14.00 ve 20.00’da başlayacaktır.

 

6- TÜRK TASAVVUF MÜZİĞİ KONSERİ (Devlet Sanatçısı Solist Ahmet ÖZHAN)

Tarih   : 07-16 Aralık 2019                             Saat     : 20.10

Tarih   : 08.14.15.17 Aralık 2019                   Saat     : 14.10

Tarih   : 17 Aralık 2019                                  Saat     : 13.10 – 19.10

Yer      : Mevlâna Kültür Merkezi Semâ Salonu

 

7- MESNEVÎ SOHBETLERİ  (Ömer Tuğrul İNANÇER)

Tarih   : 07 – 16 Aralık 2019                          Saat     : 20.50

Tarih   : 08,14,15,17 Aralık 2019                   Saat     : 14.50

Tarih   : 17 Aralık 2019                                  Saat     : 13.50, 19.50

Yer      : Mevlâna Kültür Merkezi Semâ Salonu

Hazret-i Mevlâna’nın bütün dünyasını kuşatan temel kavramlardan biri olarak değerlendirilen Vefâ kavramı başta olmak üzere bu yılki Mesnevi Sohbetlerinde, İslam ahlakının temel faziletleri ve erdemleri Mevlâna’nın Mesnevî adlı eserinden işlenecektir. «Sevgide çekilen cefada binlerce vefâ var” sözünü temel alarak, bu sohbetlerde yine Mesnevi’deki ilgili başlıklara yer verilecek, Mevlâna’nın düşünce ve duygu dünyası söz konusu ana fikir etrafında paylaşılacaktır.

 

 

 

8-TÜRBE ÖNÜ BULUŞMALARI / MÛSİKÎ FASLI – SOHBET – MUHABBET

Tarih   : 08-17 Aralık 2019

Saat     : 12.00 – 12.30 / Mevlâna’dan Çocuklara

13.30 – 14.15 / Mûsikî Arası

14.00 – 14.30 / Mevlâna’dan Çocuklara

14.30 – 15.30  / Sohbet

16.00 – 17.00  / Sohbet

Yer      : Mevlâna Türbesi Önü Sohbet Çadırı

 

9 – SELEBİL TASAVVUF MÜZİĞİ KONSERLERİ

Tarih   : 09-16 Aralık 2019

09 Aralık 2018 / Pazartesi                 Vefa Mevlidi

10 Aralık 2018 / Salı                           Uluslararası Mevlâna Vakfı Korosu – Della Milles

11 Aralık 2018 / Çarşamba                Hasan Genç-Zeynel Genç

12 Aralık 2018/ Perşembe                 Fatih Koca

13 Aralık 2018 / Cuma                       Uluslararası Mevlâna Vakfı Korosu / Ahde Vefa

14 Aralık 2018/ Cumartesi                 Ubeydullah Sezikli

15 Aralık 2018/ Pazar                        Ahmet Hakkı Turabi

16 Aralık 2018 / Pazartesi                  Ömer Faruk BELVİRANLI

Saat     : 14.00

Yer      : Mevlâna Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu

 

10-  SERGİLER

1- “BİNBİR GÜN” (Mevlevîlik’te 18 Hizmet)

2- MEVLÂNA’NIN KONYASI

3- ULUSLARARASI DÜNYA İNANÇLARI FOTOĞRAF YARIŞMASI – IIIX

4- KÂĞIT RÖLYEF SERGİSİ / “Kocaman Yüreklere Küçücük Dokunuşlar”(Saliha KARABULUT)

Tarih   : 07-17 Aralık 2019                             Saat: 11.00 – 22.00

Yer      : Mevlâna Kültür Merkezi Fuaye Alanı

 

11- SANAT OCAĞI MEVLEVÎHANE (ATÖLYE ÇALIŞMASI)

SANATÇILAR ve SUNUMLARI

a- HÜSN-İ HAT SANATI / Hüseyin ÖKSÜZ)

b- CAM ÜFLEME / Erdem KERTİŞCİ)

c-  HÜSN-İ HAT SANATI / S. Ahmet TEPELER)

d- MUMCU / İbrahim KOLCU

e- UD YAPIMI / Fatih ÇİNİOĞLU

f- NEY YAPIMI / Ali EROL

g- EBRU YAPIMI / Betül KOYUNCU

h-KAVAFİYE – Mestçi / Muammer CAN

ı- KEÇE YAPIMI / Celaleddin BERBEROĞLU

i- ÇİNİ YAPIMI / Gülsün AYDOĞDU

j- TELKÂRİ YAPIMI / İbrahim ACABEY

k- TESBİH YAPIMI / Fethi BARUT

l-  EL SANATLARI -Boyama, Nakış, Deri / KONYA OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜ

m- TEZHİB YAPIMI / Zeliha YILDIZ

n- KAŞIK YAPIMI / Mustafa Sami ONAY

o- İPEK DOKUMA / Ali BÜYÜKKAŞIK

ö- KOKUCU / Sefa YAMAN

p- MEVLEVÎ TATLICISI / Atiye LAÇİN

r- METAL HAT / Rahim KÖSEOĞLU

s- KİLİMCİ / Asım BÜYÜKKAPLAN

ş- SARAÇ / Meryem YILMAZ

Tarih   : 07 -17 Aralık 2019                            Saat: 11.00 – 22.00

Yer      : Mevlâna Kültür Merkezi Fuaye Alanı

 

12 – ÖDÜL TÖRENİ / XIII. ULUSLARARASI DÜNYA İNANÇLARI FOTOĞRAF YARIŞMASI

Tarih   :   12 Aralık 2019                                Saat: 10.00

Yer      : Mevlâna Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu

 

MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜN ORTAKLAŞA HAZIRLADIĞI PROGRAMLAR

1- SEM (ÂYİN-İ ŞERİF) PROGRAMI

Tarih: 07 17 Aralık 2019

Yer: Mevlâna Kültür Merkezi Semâ Salonu

Düzenleyenler : İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu

Mevlâna’nın 746. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenlerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu, Genel Sanat Yönetmeni Yusuf KAYYA idaresinde, Râkım ELKUTLU’nun, Karcığar Mevlevî Âyin-i Şerifini icra edeceklerdir.

Ayrıca; 9 Aralık 2019 Pazartesi günü Alâeddin Yavaşça’nın Segâh Âyin-i Şerîfi icra edilerek, kendisine/eşine Vefâ Ödülü takdim edilecektir.

 

2- EBRU ÜZERİNE RESİM İLE MESNEVİ HİKÂYELERİ / Hikmet BARUTÇUGİL

Tarih               : 07-17 Aralık 2019                 Saat     : 11.00 – 22.00

Yer                  : Mevlâna Kültür Merkezi Fuaye Alanı

Düzenleyenler : İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü, Uluslararası Mevlâna Vakfı

 

3-  AÇIK MEDENİYET SÖYLEŞİLERİ / “MEVLÂNA ve MEVLEVÎLİK”

Tarih   : 12 Aralık 2019                                  Saat     : 16.00

Yer      : Mevlâna Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu

Düzenleyenler: İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü – İbn-i Haldun Üniversitesi

 

II) KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN HAZIRLANAN PROGRAMLAR

1- TEKKE PİLAVI İKRAMI

Tarih               : 07 Aralık 2019                      Saat: 15.00

Yer                  : Mevlâna Meydanı

 

2- MESNEVİ DERSLERİ

Türkçe: Yakup ŞAFAK, Faik ÖZDENGÜL

Tarih   : 07-16 Aralık 2018                             Saat: 19.00

 

İngilizce: Mücahit Sami KÜÇÜKTIĞLI

Tarih   : 07-16 Aralık 2018                             Saat: 19.40

Yer      :   Mevlâna Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu

 

3- “ÇAT KAPI” (Medeniyet Okulu Sınıf Tiyatroları)

Tarih   : 09-13, 16-17 Aralık 2019                  Saat:  11.00 – 17.00

Yer      : Konya’daki İlköğretim 4. ve 5. Sınıflar (1050)

 

4- GEZİ : KONYA ŞEHİR TURU

Tarih    : 7 -17 Aralık 2019                              Saat: 11.00, 14.00, 16.00

Yer      : Mevlâna Meydanı

 

III) KARATAY BELEDİYESİ TARAFINDAN HAZIRLANAN PROGRAMLAR

SERGİ / MİNYATÜRLER İLE DÜNYA MEVLEVİHANELERİ (Ülker ERKE)

Tarih   : 7 -17 Aralık 2019                              Saat: 11.00 – 17.00

Yer      : Panorama Müzesi

 

IV) SELÇUK ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN HAZIRLANAN PROGRAMLAR

1- SÖYLEŞİ / GÖNLÜMÜZDEKİ MEVLÂNA –X  (Mesnevî-Hazret-i Mevlâna ve Vefâ)

Tarih    : 09 Aralık 2019                                  Saat: 13.30

Yer      : SÜ Alâeddin Keykubat Yerleşkesi SDKM Malazgirt Salonu

 

2- SEMPOZYUM / HAZRET-İ MEVLÂNA ve MEDENİYETLERDE VEFÂ

Tarih   : 10-11 Aralık 2019                             Saat: 10.00

Yer         : SÜ Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü

 

3- TİYATRO / “KENDİ”

Tarih   : 08-16 Aralık 2019                             Saat: 20.00

Yer      : SÜ Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı

 

4- KONFERANS / MEVLÂNA VE MEVLEVÎLİK (Hüsnü Gürcan TÜRKOĞLU)

Tarih   : 12 Aralık 2019                                  Saat: 14.00

Yer      : SÜ İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi

5- KONFERANS / GENÇ GÖNÜLLERDE MEVLÂNA (Av. Leyla Betül KÜÇÜK)

Tarih   : 13 Aralık 2019                                 Saat: 10.00

Yer      : Bosna Hersek Anadolu İmam-Hatip Lisesi / Selçuklu

 

6- KONFERANS /  GENÇ GÖNÜLLERDE MEVLÂNA ( Dr. Bahaüddin Taha HİDAYETOĞLU)

Tarih   : 16 Aralık 2019                                  Saat: 10.00

Yer      : Mehmet Halil İbrahim Hekimoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

 

V) NECMEDDİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİTARAFINDAN HAZIRLANAN PROGRAMLAR

1- SERGİ / SANATTA HOŞGÖRÜ

Tarih   : 10-20 Aralık 2017                             Saat: 11.00 – 17.00

Yer      : MEDAŞ Sanat Galerisi

 

2- KONFERANS / HAZRET-İ MEVLÂNA DÜŞÜNCESİNDE ERDEM (Prof. Dr. Naim ŞAHİN)

Tarih   :10 Aralık 2019                                  Saat: 14.00

Yer      : Sosyal Bilimler Lisesi Konferans Salonu

 

3- KONFERANS /  HAZRET-İ MEVLÂNA’DA İNSAN VE VEFÂ (Dr. Öğr. Üyesi Ali ÇOBAN)

Tarih   : 11 Aralık 2019                                  Saat: 14.00

Yer      : Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İ.H.L

 

4- KONFERANS / HAZRET-İ MEVLÂNA’DA VEFÂ (Prof. Dr. Ali TEMİZEL)

Tarih   :13 Aralık 2019                                   Saat  : 14.00

Yer      : Selçuklu Anadolu Lisesi

 

VI) KONYA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN HAZIRLANAN PROGRAMLAR

1- SÖYLEŞİ / MEVLÂNA VE BİZ(Prof. Dr. Ahmet ALKAN)

Tarih   : 10 Aralık 2017                                  Saat     : 14.00

Yer      : Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

 

2-KONFERANS / MEVLÂNA’NIN GÜNÜMÜZ GENÇLERİNE MESAJLARI  (Doç. Dr. Betül GÜRER)

Tarih   : 10 Aralık 2019                                  Saat     : 14.00

Yer      : Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi

 

3- SERGİ / HAZRET-İ MEVLÂNA’NIN HAYATI

Tarih   : 10-17 Aralık 2019                             Saat     : 11.00 – 17.00

Yer      : Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu

 

VII) KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİTARAFINDAN HAZIRLANAN PROGRAMLAR

1- RESİM SERGİSİ / MEVLÂNAYA SAYGI

Tarih   : 07-17 Aralık 2019                             Saat     : 11.00 -17.00

Yer      :B Blok Fuaye Alanı

 

2- SEMPOZYUM / MEVLÂNA’NIN DÜŞÜNCESİNDE BEŞERİ MÜNASEBETLER

Tarih      :11 Aralık 2019                                Saat       : 09.00

Yer        : C Blok Konferans Salonu

 

VIII) KONYA TÜRK TASAVVUF MÜZİĞİ TOPLULUĞU

SEM (ÂYİN-İ ŞERİF) PROGRAMI

Tarih: 07 17 Aralık 2019

Yer: Mevlâna Kültür Merkezi Semâ Salonu

Düzenleyenler : İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu

 

IX) KONYA DEVLET TİYATROSU TARAFINDAN HAZIRLANAN PROGRAMLAR

TİYATRO / «UYAN»

Tarih   : 12-14 Aralık 2019                             Saat     : 20:00

Yer      : Konya Devlet Tiyatrosu Salonu

 

Tarih   : 5 Aralık 2019                                    Saat     : 20:00

Yer      : Selçuklu Kongre Merkezi

 

 

 

 

X) ULUSLARARASI MEVLÂNA VAKFI TARAFINDAN HAZIRLANAN PROGRAMLAR

1- EBRU ÜZERİNE RESİM İLE MESNEVİ HİKÂYELERİ (Hikmet BARUTÇUGİL)

Tarih               : 07-17 Aralık 2019                 Saat     : 11.00 – 22.00

Yer                  : Mevlâna Kültür Merkezi Fuaye Alanı

Düzenleyenler : Uluslararası Mevlâna Vakfı, İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü

 

2- SELSEBİL TASAVVUF MÜZİĞİ KONSERİ / Uluslararası Mevlâna Vakfı Korosu (Della MİLLES)

Tarih               : 10 Aralık 2019                      Saat     : 14.00

Yer                  : Mevlâna Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu

 

3- İMZA GÜNÜ (Esin Çelebi BAYRU)

Tarih               : 10 ARALIK 2019                    Saat     : 15.30

Yer                  : Mevlâna Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu Fuaye Alanı

 

4- PANEL / MEVLÂNA ve MEVLEVÎLİK YOLUNDA VEFÂ (Prof. Dr. Kenan GÜRSOY, Ömer Tuğrul İNANÇER)

Tarih   : 11 ARALIK 2019                                Saat     : 10.00

Yer      : Mevlâna Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu

Düzenleyen     : Uluslararası Mevlâna Vakfı

5- İMZA GÜNÜ /Prof. Dr. Kenan GÜRSOY

Tarih   : 11 ARALIK 2019                                Saat     : 15.30

Yer      : Mevlâna Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu Fuaye Alanı

 

6- SELSEBİLTASAVVUF MÜZİĞİ KONSERİ / Uluslararası Mevlâna Vakfı Korosu (Ahde Vefâ)

Tarih               : 13 ARALIK 2019                    Saat     : 14.00

Yer                  : Mevlâna Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu

 

7- İMZA GÜNÜ /  Esin Çelebi BAYRU

Tarih               : 13 ARALIK 2019                    Saat     : 15.30

Yer                  : Mevlâna Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu Fuaye Alanı

 

XI) İRFAN MEDENİYETİ ARAŞTIRMA VE KÜLTÜR MERKEZİ TARAFINDAN HAZIRLANAN PROGRAMLAR

1- ATÖLYE ÇALIŞMALARI /GELENEKSEL SANATLAR (Tezhib, Ebru, Cild, Keçe)

Tarih   : 07-17 Aralık 2019                             Saat     : 12.00–19.00

Yer      : İrfan Medeniyeti Araştırma Ve Kültür Merkezi

 

2- İRFAN MEDENİYETİNDE TEZYİNİ SANATLAR

Tarih   : 07-17 Aralık 2019                             Saat     : 11.00 – 19.00

Yer      : İrfan Medeniyeti Araştırma Ve Kültür Merkezi

 

3- MEŞK: (Geleneksel Tekke Musikisinden Örnekler)

Tarih   : 07-12 Aralık 2019                            Saat     : 18.00

Tarih   : 08-12 Aralık 2019                            Saat     : 16.30

Tarih   : 13-17 Aralık 2019                            Saat     : 13.30

Yer      : İrfan Medeniyeti Araştırma Ve Kültür Merkezi

4- MÛSIKÎ İLE SEMÂ ANLATIMI

Tarih   : 13-17 Aralık 2019                            Saat     : 18.00

Yer      : İrfan Medeniyeti Araştırma Ve Kültür Merkezi

 

ORGANİZASYON, TANITIM ve MEDYA ÇALIŞMALARI        

1) Etkinlikler süresince yaklaşık 50.000 kişi tarafından Semâ Törenlerinin izlenilmesi beklenmektedir. Tüm katılımcıların davetiye veya bilet talepleri Müdürlüğümüz tarafından E-Bilet Sistemi (online olarak)  gerçekleştirilmektedir.

 

2) Bilet fiyatları; 17 Aralık 201 gece programı için 60 TL, diğer gece ve gündüz programları için 40 TL olarak uygulanmaya başlanılmıştır.

 

3 Programların tanıtımı çerçevesinde,  ‘VEFA VAKTİ ’ ana temasının anlatıldığı tanıtım filminin prodüksiyonu tamamlanmıştır. Tanıtım filminin ‘Kamu Spotu’ kapsamında yerel ve bazı ulusal kanallarda yayınlanması hususunda gerekli girişimler yapılmış, RTÜK’ten Kamu Spotu olarak yayınlanması için karar çıkartılmıştır.

 

4– Şeb-i Arûs Törenlerinin şehir içinde ve dışında tanıtımı hususunda, fiziki tanıtım faaliyetleri için daha çok billboard, megalight, clp gibi kent mobilyalarında görseller, şehir dışında ve uluslararası tanıtım faaliyetlerinde sosyal medya başta olmak üzere dijital ortamda değerlendirilecek materyaller hazırlanmıştır.

 

5- Bu yıl Törenler için hazırlanan “VEFÂ VAKTİ” Mottosu ile alt açılımını ifade eden, Hazret-i Mevlâna’nın“ Sevgide çekilen cefâda binlerce vefâ var.” sözünün yer aldığı afiş çalışmaları rengi, yazı karakteri ve tasarımı ile etkinliklerin temel materyalidir. Ayrıca 2016 yılında Konya adına tescil ettirdiğimiz “ŞEB-İ ARÛS” logosu bütün törenler ile ilgili gerçek ve sanal çalışmalarımızda yer almaktadır. Bu şehrin bir bütünlük, birlik ve dirlik içinde Hazret-i Mevlana’yı andığının ve anlamaya çalıştığının resmi olarak, ilgili kurumların ve konu ile ilgili kişilerin öncelikle logo’ya ve afiş çalışmasına kendi logolarını ekleyerek yer vermelerini önemsiyoruz. Bugünden yaklaşık 20 gün önce ilgili kurumlara ve kişilere “Şeb-i Arûs” Logosu ve “Vefa Vakti” görsel tasarım çalışmalarını gönderdik. Bu konuda gösterilecek olan hassasiyete teşekkür ederiz.

 

6) Törenlerin ulusal ve uluslararası tanınırlığını artırmak için 17 Aralık 2019 günü TRT-1 tarafından canlı yayınlanacaktır.

 

7- Şehrin ana kavşak noktaları başta olmak üzere, Alâeddin Caddesi’nden itibaren MKM’ne kadar olan güzergâh üzerinde, Hazret-i Mevlâna’nın sözlerinden oluşan  (Türkçe, İngilizce ve Farsça) görseller ile farkındalık oluşturulmaya çalışılacaktır.

 

8- Günümüzde sosyal medyanın etki ve yönlendirme gücü dikkate alınarak son yıllarda yaptığımız gibi bu yılda çalışmalarımızı daha büyük kitlelere ulaştırmayı amaçlamaktayız. Şeb-i Arûs Törenleri ile ilgili gelişmeler aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edilebilir.

konyakultur.gov.tr      sebiarus.com.tr         sebiarus.gov.tr                       # vefavakti

 

9- Yine etkinlikler kapsamında; Billboard, CLP gibi görsel tanıtımların yanında 3 ayrı dilde afiş hazırlanmış, İstanbul ve Ankara (Atatürk, Sabiha Gökçen ve Esenboğa) Hava Alanlarında 5 ayrı noktada Şeb-i Arûs Törenlerinin reklam ve tanıtımının yapılması için gerekli girişimler tamamlanmıştır.

 

10- Şehrimize törenler vesilesiyle gelmek isteyen misafirlerin ulaşım imkânlarını arttırmak ve kolaylaştırmaya yönelik olarak, TCDD Genel Müdürlüğü ile görüşmeler yapılarak YHT sefer sayılarının artırılması talep edilmiştir.

 

11- Şeb-i Arûs günlerinde şehrimize yurt içinden ve yurt dışından pek çok misafir gelmektedir. Ziyaretçilerin şehir içerisindeki gezilecek mekânlara daha rahat ulaşabilmelerini temin maksadıyla, (Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ve S. Ü. Turizm Fak. ile işbirliği yapılarak) şehir merkezinde 25 ayrı yerde mobil danışmanlık (BANA SOR)  hizmetlerini sürdürülecektir.

 

Bu yıl 82.si yapılacak Hazret-i Mevlâna’yı Anma Törenlerinin bugüne ulaşmasında, resmi ve özel kurumlar ile Mevlâna sevgilisi canların hizmetleri yanında, ülkemizi ve dünyayı gerek Hazret-i Mevlâna ve gerekse Mevlevilik ile ilgili hususlar ve özellikle törenler hakkında doğru ve zamanında enforme eden yazılı ve görsel basınımıza teşekkür ederim.  Onların, zaman, mekân ve imkânı aşarak sürdürdüğü gayretler olmasa Mevlâna’yı Anma Törenleri bugünkü medyatik etkiye ulaşamazdı. Her bir çalışmamızda yanı başımızda bizimle beraber bulunan yerel basınımıza ise özellikle teşekkür eder, çalışmalarının bereketli olmasını niyaz ederim.

 

Hazret-i  Mevlâna’nın 746. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri’nin hazırlanmasında maddî ve mânevî desteklerini esirgemeyen:

– Kültür ve Turizm Bakanımız Sn. Mehmet Nuri Ersoy’a

-Valimiz Sn. Cüneyit Orhan TOPRAK’a

– Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Uğur İbrahim ALTAY’a,

– Selçuk,  Necmettin Erbakan, KTO Karatay ve Konya Teknik Üniversitelerimizin çok kıymetli Rektörlerine,

– Meram, Karatay ve Selçuklu Belediye Başkanlarımıza,

– Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğunun yönetici ve sanatçılarına,

– İstanbul Tarîhi Türk Müziği Topluluğu’na

– Uluslararası Mevlâna Vakfı’nın değerli yöneticilerine,

– İrfan Medeniyeti Araştırma Merkezi ile birlikte KOTEV’e şükranlarımızı sunarım.

746. Vuslat Yıldönümü Anma Etkinliklerinin tüm katılımcı kuruluş ve şahıslara hayırlar getirmesi temennisiyle, İslâm’ın ve insanlığın aydınlık yüzü Hazret-i Mevlâna’nın, neyi temsil ettiğinin farkına varmamızı diliyor, Cenab-ı Hakk’tan bizi zatına, Rasulüne, Hazret-i Mevlâna başta olmak üzere tüm hak dostlarına, bu törenlere kadim günlerden bu yana hizmeti ve himmeti geçenlere muhabbetten ve vefadan ayırmaması niyazı ile Vefa Vakti’nden hepinizi hürmet ve muhabbetle selamlarım.  .