Hz. Mevlâna Amerika’da anıldı.

Zerre zerre cümle âlemin aşka garkolduğu bu cihân içre, Batı’da ve Doğu’da gönüllere taht kuran, âşıklar sultânı Hazreti Pîr Mevlânâ Celâleddin-i Rumî’nin 812. kutlu doğum günü Amerika’da Richmond’a duâ, sohbet, semâ ve zikirler eşliğinde kutlandı.

05.10.2019
275
A+
A-

MEVLÂNÂ’NIN 812. DOĞUM GÜNÜ AMERİKA’DA KUTLANDl

Zerre zerre cümle âlemin aşka garkolduğu bu cihân içre, Batı’da ve Doğu’da gönüllere taht kuran, âşıklar sultânı Hazreti Pîr Mevlânâ Celâleddin-i Rumî’nin 812. kutlu doğum günü Amerika’da Richmond’a duâ, sohbet, semâ ve zikirler eşliğinde kutlandı.

26 – 30 Eylül 2019 tarihleri arasında İnayeti Tarikatı mânevi rehberi Pir Zia İnayat Khan tarafından Amerika’da Richmond’da organize edilen Hazreti Mevlânâ’nın 812. doğum günü kutlamaları, Cenâb-ı Hakk’ın âdeta semâvattan arşa lütfettiği ilâhi bir huzûr ve saadetle geçti.

Türkiye’den Şefik Can Uluslararası Mevlânâ Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı H. Nur Artıran’ın özel şeref konuğu olarak davet edildiği etkinlikte, özellikle H. Nur Artıran’ın Hazreti Mevlânâ’nın öğretisi ışığında verdiği sohbetler tüm dinleyici ve katılımcılarda derin izler bıraktı.

Üç gün boyunca devam eden etkinliğin ilk bölümü İnayeti Tarikatı’nın Kuzey Amerika Genel Merkezi olan Astana Sufi Eğitim Merkezi’nde gerçekleşti. Sohbet, musiki ve duâ oturumlarından oluşan buradaki program boyunca H. Nur Artıran, katılımcılara Hazreti Mevlânâ’ya göre Ölmeden Önce Ölmek, Peygamberlerin Mirası, Aşkın Dini, Mûsiki, Sema ve Vecd başlıklı günlük sohbetler verdi.

Anma programın en son günü ise büyük bir ilgiyle takip edilen sohbetler Richmond’da Bolling Haxall House binasında çok sayıda seçkin dinleyicinin iştirak ettiği bir katılımla halka açık olarak gerçekleşti.

Hz. Mevlânâ’nın 812. Doğum Günü Kutlamaları vesilesiyle Amerika Richmond’da esen AŞK rüzgârı farklı ülkelerden çok değerli manevî liderleri, akademisyenleri ve sanatçıları da bir araya getirdi.

Türkiye’den Şefik Can Uluslararası Mevlânâ Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı H. Nur Artıran, İnayetiye Tarikatı mürşidi Pir Zia İnayat Khan, New York’taki Nur Aşk-ı Cerrahi Sufi Tarikatı’nın manevi rehberi Şeyha Fariha, Mouridiyya tarikatı manevi rehberi Şeyh Sufi, Chapel Hill North Carolina Üniversitesi Dini Çalışmalar ve İslam Araştırmaları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Carl W. Ernst, Sufi müziğine özel önem veren geleneksel yaylı çalgılar Tar ve Setar’ın sanatçısı, bestecisi ve hocası Amir Koushkani, Müzisyen, besteci, Türk müziği ve folkloru uzmanı Latif Bolat kutlama programına iştirak eden değerli katılımcılardı.

Dünyadaki pek çok olayın akışına yön veren bu dev ülkede gerçekleşen anma programı boyunca yapılan sohbetler, icra edilen musiki ve edilen niyâzlar ümid ediyoruz ki nice gönüllere ışık oldu.

Hz. Mevlânâ’ nın 812. kutlu doğum günü vesilesiyle Amerika’da Richmond’da hazırlanan anma programının maddi ve manevi dünyamıza baki huzûr, barış ve aşk u muhabbet getirmesini temenni ediyoruz.

Şefik Can Uluslararası Mevlânâ Eğitim ve Kültür Vakfı