Hayırlı Bayramlar…

08.08.2013
A+
A-

Kur’an-ı Kerimin inmeye başladığı, orucun tutulup mü’minlerin ibadet ve taatta yoğunlaştığı bir manevi iklim, kültür ve geleneğimizde on bir ayın sultanı olarak anılan rahmet, mağfiret ve bereket mevsimi bir Ramazan’ı daha geride bıraktık.

Allah’tan af ve mağfiret dileyerek manevi ikliminde bireysel arınmamızı toplumsal arınmayla bütünleştirdiğimiz, özel olarak emredilen ibadetleri yerine getirmek suretiyle nefislerimizi tezkiye ettiğimiz Ramazan ayı, maddi ve manevi açıdan sosyal dayanışma ve bütünleşmenin en güzel örnekliğine bir kez daha şahit olmuştur.

Bayram, düşünen ve aklını kullananlar için kendini bilmenin ve bulmanın, insanı ve insanlığı sahiplenmenin ve sorgulamanın sorumluluğunu, birbirimizi kucaklamanın, öksüzleri sevindirmenin, yoksulların barındırmanın, yakınlarımızdan başlayarak dargınları barıştırmanın ve sonuçta birbirimizin gönlüne girmenin sevincini yaşamaktır.

Bugün cennet vatanımız için kanlarını seve seve akıtan, canlarını feda eden aziz şehitlerimiz, gazilerimiz ve geçmişlerimize hayır duada bulunalım. Onlar için Cenab-ı Hak’tan mağfiret ve rahmet dileyelim. Ölmüşlerimizin de üzerimizde hakkı olduğunu unutmayalım.

Bizler bu güzel yurdumuzda bayramın mutluluğunu yaşarken İslam aleminde yıllardır kendi dinî bayramlarını sevinç ve mutlulukla kutlamaya hasret kalan; Gözyaşı, şiddet, savaş ve yoksulluğun gölgesinde bayramı geçiren din kardeşlerimizi unutmayalım ve onlar için de dua edelim. Ramazanda kazandığımız güzel haslet ve yüksek değerleri Ramazan sonrasında da koruyup yaşamaya çalışalım.

Cenab-ı Haktan daha nice sağlıklı, mutlu ve umutlu bayramlara kavuşma temennisiyle Fıtr bayramınızı en içten dileklerimizle tebrik eder bayramın sizin, ailenizin, milletimizin ve bütün insanlık için hayrlara vesile olmasını niyaz ederiz.

bayram_20051102163204