Hasan Özönder Hoca vefat etti.

30.12.2019
A+
A-

Konya tarih ve kültürüne önemli emekler vermiş olan Yrd. Doç. Dr. Hasan Özönder, tedavi gördüğü hastanede vefat etti

Konya tarihi hakkında bir çok yayınları bulunan Konya sevdalısı  Yrd. Doç. Dr. Hasan Özönder  tedavi gördüğü hastanede vefat etti.  merhum Hasan Özönder’e Allah’tan rahmet, yakınlarına ise sabr-ı cemil niyaz ediyoruz.

Merhum Hasan Özönder’in naaşı yarın  Hacıveyis Camii’nde ikindi namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Üçler Kabristanına defnedilecek.

HASAN ÖZÖNDER KİMDİR?

1943 de Konya ‘da doğdu.1967’de İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. İki yıl orta öğretimde öğretmenlik yaptı.1969’da mezun olduğu Fakülteye “Türk Medeniyeti Tarihi Öğretim Üyesi” olarak atandı.1979’da “Mevlana Külliyesi” teziyle ” Türk İslam Sanatları Tarihi Doktoru” diploma ve unvanını kazandı.1982’de Selçuk Üniversitesi’nde “Yrd. Doç. Dr” oldu.1990’da Üniversitesinde “Hat Sanatı” (Calligraphi) dalında “Doktora” seviyesinde “Sanatta Yeterlilik” diploma ve ünvanını aldı.

Akademik hayatı boyunca çeşitli yöneticilik ve başkanlık görevlerinde bulundu. Çalışma ve eserleriyle takdirnameler kazandı. Yurtiçi ve yurt dışında birçok bilimsel toplantıya katılarak tebliğler sundu, serdiler açtı,radyo ve tv konuşmaları yaptı.

29 yıl süren öğretim üyeliğinin ardından 1996’da kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.

Selçuk Üniversitesi İletişim ve Fen Edebiyat Fakülteleri tarafından hayatı eserleri ve tesirleri konularında iki adet “Mezuniyet Tezi” hazırlanıldı.

Meram Belediyesi tarafından “2004 yılı Sanata Saygı Ödülü’ne” layık bulundu. Hayatı ve çalışma metoduna dair CD yayınlandı. Kültür, sanat ve medeniyet tarihlerine dair zengin bir kütüphaneye, diapositive , fotoğraf arşivine sahip bulunmaktadır.