Defter-i Dervişan

02.03.2011
80
A+
A-

Zeytinburnu Belediyesi, geçtiğimiz yıllarda restorasyonunu tamamlanan ve şu anda Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ile Medeniyetler İttifakı Enstitüsü’nü de içinde barındıran Yenikapı Mevlevihanesi ile ilgili olarak neşrettiği ‘Defter-i Dervişan’ adlı kitapla, bu gözde mekanın tarihinin yanı sıra döneminin dinî, tasavvufî ve kültürel hayatına da ışık tutuyor.

“Yenikapı Mevlevihanesi Günlükleri” alt başlığını taşıyan ve Sakarya Üniversitesi hocalarından Doç. Dr. Bayram Ali Kaya ile Yrd. Doç. Dr. Sezai Küçük tarafından yayına hazırlanan eserde, Yenikapı Mevlevihanesi’nde, Şeyh Ali Nutki Dede ve ondan sonraki şeyhler tarafından tekkelerin kapandığı tarihe kadar tutulan notlar yer alıyor.

Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınları tarafından neşredilen eserde, III. Selim, II. Mahmud ve II. Abdülhamid döneminin dinî, tasavvufî ve kültürel hayatı hakkında önemli bilgilere de yer veriliyor.

Sakarya Üniversitesinin değerli akademisyenleri Bayram Ali Kaya ile Sezai Küçük’e ve bu eserin yayınlanmasını temin eden Zeytinburnu Belediyesine teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Defteri Dervisan