Celâleddin Bakır Çelebi Anıldı…

A+
A-

Hz. Mevlâna’nın 21. kuşaktan torunu olan Celâleddin Bakır Çelebi, vefatının 26. yılında, Eşi Güzide Çelebi, Kızı Esin Çelebi Bayru, Kızı Gevher Çelebi, Çelebi A. Selehâddin Hidayetoğlu, sevenleri ve Mevlevi bendelerinin katılımı ile kabri başında Kur’anı Kerim ve dualarla anıldı.

Hz. Mevlâna bendelerinin hazır olduğu programda Hafız Ahmet Çalışır ve Hafız çocuklar Kur’an-ı Kerim okudu, daha sonra Postnişinler Nadir Karnıbüyükler ve Taha Hidayetoğlu tarafından dualar edildi. Mevlevi duası ile kabri başında yapılan anmadan sonra Uluslararası Mevlana Vakfı Konya Şubesinde misafirlerle sohbet edildi.

Celaleddin Bakır Çelebi 13 Nisan 1996 yılında İstanbulda vefat etmiş; naaşı Konya’ya getirilerek, Üçler hamuşanına sırlanmıştı.

Hz. Mevlâna’nın 21. kuşaktan torunu olan Celâleddin Bakır Çelebi, M. Bakır Çelebi’nin oğlu olup, annesi izzet Hatun’dur. Çelebi 24 Aralık 1926 da Halep’te Mevlevi Dergahı’nda dünyaya geldi. Tahsilini önce burada yaptı. Arapça, Fransızca ve İngilizce öğrendi. Kendisi Halep Mevlevîhânesi’nde tam bir tekke terbiyesi içinde yetişti.

1957’de ailesi ile birlikte İstanbul’a gelen Çelebi, bir ara İskenderun’da ve Amik Ovası’nda çiftçilik ve ticaretle uğraştı. Ancak İstanbul’a yerleşip ömrünü, büyük dedesi Mevlâna’nın eserlerini tetkike ve neşre adadı.

Celâleddin Bakır Çelebi  vefat etmiş; cenazesi Konya’ya getirilerek, Üçler Mezarlığına defnedilmiştir. Celâleddin Bakır Çelebi 13 Nisan 1996 yılında İstanbul’da dünya odasından, ahiret odasına göç ettiler. Konya Üçler hamuşanın’da aile kabristanına sırlandılar. Allah rahmet eylesin ve Makamı Âli olsun.