747. Vuslat Yıldönümü salgın nedeniyle 4 gün ile sınırlandırıldı.

27.10.2020
112
A+
A-

Hz. Mevlâna’nın 747. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri (Şeb-i Arûs) Mevlâna Kültür Merkezi’nde 07, 12, 15 ve 17 Aralık 2020 tarihlerinde icra edilecek Mevlevi Mukabelesi  (Semâ)  ile gerçekleşecek.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, Şeb-i Arûs’un modern etkinlik biçimleriyle ilk defa 1937 yılında Konya’da, önce türbe ziyareti, konferans, dinleti gibi etkinliklerle başlamış olup zamanla sahne-salon programları ile çeşitlenen Anma Törenlerinin bu yıl (1937 yılı temel alınırsa)  modern etkinlik biçimleriyle 83. yılı olacağını söyledi.

Tören programlarının belirlenen dört güne düşürüldüğünü ifade eden İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar şu ifaedelere yer verdi:

“Bu yıl dünya genelinde etkisini gösteren Koronavirüs Covid-19 salgını nedeniyle seyahatlar kısıtlanmakta ve kapalı mekânlarda gerçekleştirilen toplantı ve törenler, az sayıda katılımcı ile gerçekleştirilmektedir. Bu sebepten dolayı Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali’nin 17.si 22-30 Eylül 2020 tarihleri arasında dijital platformlarda online (çevrimiçi) olarak gerçekleştirilmiştir.

Hz. Mevlâna’nın 747. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri (Şeb-i Arûs) Mevlâna Kültür Merkezi’nde 07, 12, 15 ve 17 Aralık 2020 tarihlerinde icra edilecek Mevlevi Mukabelesi  (Semâ) ile gerçekleştirilecektir.

Koronavirüs nedeniyle 4 güne düşürüldü 

Tören programları, salonların temizliğini gerektiği şekilde yapabilmek için belirlenen dört güne düşürülerek, salonlarda mevzuata uygun şekilde aralıklı oturma düzenine göre yerleştirme yapılması planlanmıştır.

Hazret-i Mevlâna’nın Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri’ne katılmak isteyen kişi ve acentalar için www.sebiarus.gov.tr web sitemizden 6 Kasım 2020 tarihine kadar ön talep toplamaya başlamış bulunuyoruz.”