Site Haritası
Kur'an-ı Kerim
Hadis-i Şerif
Hz. Mevlana
Eserleri
Seyyid Burhaneddin
Bahâeddin Veled
Şems-i Tebrizi
Selahaddin Zerkubî
Sultan Veled
Hüsâmeddin Çelebi
Hz.Mevlâna Dergâhı
Sema
Adab ve Erkan
Yolun Mertebeleri
Çelebilik
Mevlevi Ayinleri
Mevlana İhtifalleri
Akademik
Yükle
Hizmeti Geçenler
Mesnevi Sohbetleri
Mesnevi Hikayeleri
Sesli Kitaplar
Duyuru&Etkinlik
Haberler
Semazen Video
Semazen Radyo
Projelerimiz
Foto Galeri
Soru ve Cevaplar
Keşkül Dergisi
Linkler
KONYA
Evrad-ı Şerif
Dinletiler 

Google

Kur'an-ı Kerim

Dinleyelim


Hz. Mevlânâ'nın eserlerinden hangisini okudunuz?
Mesnevi
Divan-ı Kebir
Fihimafih
Mecalis-i Seba
Mektubat
Birkaçını
Hiç Birini
 
KONYA OKULU
14 Mart 2019 00:55

KONYA OKULU

Sadreddin Konevi, rüyasında  Hz. Resulullah’ı (SAV), kefenlenmiş ve tabuta konmuş olarak görür ve şöyle anlatır: “İnsanlar onu tabuta bağlıyorlardı. Başı açıktı, saçı neredeyse yere değecekti. Onlara ; Ne yapıyorsunuz? dediğimde, onlar; Resulullah ölmüştür, onu taşıyıp defnetmek istiyoruz, diye cevap verdiler. Kalbimde Resulullah’ın (SAV) ölmediği hissi doğdu. Onlara; Yüzü ölü bir insanın yüzüne benzemiyor, durum aydınlanıncaya kadar sabredin, dedim. Resulullah’ın ağzına ve burnuna yanaştım, zayıf bir nefes aldığını gördüm. Onlara bağırdım ve Resulullah (SAV)’i defnetmelerine mani oldum.  Korku ve dehşet içinde uyandım.

O gün Bağdat Moğollar tarafından işgal edilmiş ve hilafet merkezi düşmüştür.

Sadreddin Konevi rüyası mucibince buna rağmen durduğu yerde sebat etti ve yazmaya devam etti. Başka alimler de vardı Konya’da ve tıpkı Konevi gibi onlar da müktesabatlarını ümmetin hayrına kullandı.

Konya, Moğol tehlikesi baş göstermeye başlamadan da ulemanın çekim merkezi haline gelmişti aslında. Anadolu ve özellikle başkent olması hasebiyle Konya, dağılmak üzere olan bir devletten yeni oluşacak imparatorluğa köprü oldular. Yeni medeniyetin tohumları burada oluştu. Doğudan ve Batıdan sayısız büyük alim tıpkı arı kovanına doğru çekilen arılar gibi bal yapmak maksadıyla Konya’da toplandılar.

Hoca Ahmet Yesevi Anadolu’yu işaret etti. İbn-i Arabi Batıdan, Mevlana ailesi doğudan yola çıktı. Bunu daha önce de yazdım. O dönemde Konya’ya yolu düşenlerin mutlaka bir envanteri çıkarılmalı. Konya o dönemde bir ekol oldu ve bilgiyi ve tecrübeyi bünyesinde toplayıp yeni bir sentez oluşturdu.

Konya’nın hafızasında bu misyon var. 

Bu misyon, bugün yeniden üstündeki tozu silkeleyip canlandı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı bünyesinde oluşturulan Konya Okulu projesi buna matuf olarak kuruldu. Emeği geçen herkesi yürekten kutlarım.

Şimdilik haftanın üç günü klasik eserler yeniden okutulmaya başlandı.

Kültürpark içerisindeki il Halk Kütüphanesi konferans salonunda Çarşamba günleri Hz Hadimi, hafta sonları ise Hz Mevlana ve Sadreddin Konevi okunup tartışılıyor. Konuşmalar kaydedilip internet ortamına taşınıyor.

Prf. Dr. Ekrem Demirli, Doç. Dr Murat Şimşek, Dr. Öğretim Üyesi Yakup Şafak tıpkı kendilerinden önceki ulema gibi Konya’ya gelip bu misyona katkıda bulunuyorlar. Faaliyetleri Konya Kültür Sosyal’ın web sayfası ve sosyal medya araçları üzerinden takip edebilirsiniz.

İslam Dünyası ve Müslümanlar ile ilgili son yüzyıldaki kara bulutların hepimizi endişelendirdiğini ve canımızı yaktığını biliyoruz. Hangisi daha karaydı? Moğolların saldırıp tüm bu coğrafyayı yerle yeksan ettiği 13. Yüzyıl mı? Osmanlı’nın ve Hilafetin ortadan kalktığı 20. Yüzyıl mı? Yoksa şimdiler mi? Tartışılır.

Fakat şu net ki tıpkı Sadreddin Konevi gibi Peygamber sav ‘in yolunun sabit olduğunu ve her şeyin bitmediğini söyleyen ulemaya, Hz Mevlana gibi Moğollardan korkmayın Moğolların da Allah’ı olan Yaratıcıya sığının demesi gibi sağlam duran yol göstericilere ihtiyacımız var.

Gün aydınlıkken güneşi görürüz. Kaybolunca ay doğar yine yolumuzu buluruz. Ay bulut arkasına gizlenirse yıldızları takip ederiz. Zifiri karanlık derseniz o zaman da tutar bir kandil yakarız.

Konya’da yeniden kandiller yanıyor.

Nasreddin Hocaya ithafen anlatılan anektodu duymuşsunuzdur. Hoca evden dışarı çıkıp kapının önünde bir şeyler arıyormuş. Sormuşlar Hocam hayırdır bir şey mi kaybettiniz? Mührümü arıyorum demiş. İnsanlar, nerede düşürdün söyle biz de bakalım deyince, içeride avluda düşürdüm demiş Hoca. İnsanlar şaşkın, aman Hocam avluda kaybedilen burada aranır mı diye taaccüp edince Hoca çok manidar bir cevap vermiş: Avlu karanlık, burası daha aydınlık olduğu için burada arıyorum.

Düştüğümüz ve kaybolduğumuz yerler farklı olsa da kandillerin aydınlattığı yerlerde toplanıp kaybettiklerimizi yeniden ve birlikte aramalıyız.

Konya Okulu da işte bu kandillerden birisi. 

 

#korkmaaskvar

Dr. Öğr. Üyesi Faik Özdengül

NEÜ-Meram Tıp Fakültesi, Fizyoloji AD

http://faikozdengul.wordpress.com

Bu Yazı 97 defa okundu.
ÇARIK SEVGİSİ
M. Faik Özdengül
İNSANIN YARATILIŞ GÂYESİ
İbrahim Emiroğlu
Hazreti Kahve
İsmail Güleç
Mücâhidîn-i Mevleviyye Alayı
Yakup Şafak
MEVLANA'NIN ADALET FELSEFESİ
Misafir Yazar
Tasavvuf Hakkında...
Mahmut Erol Kılıç
Tasavvuf Vaktidir
Cuma Mektupları
SEYYİD-İ SIRDAN
Muhsin İlyas Subaşı
Tarikatın Ne Olduğunu Biliyor Muyuz?
Editör'ün Seçimi
Mevlevî
Mehmet Demirci
MEVLÂNÂ’NIN MESNEVİDEKİ AMACI
Nuri Şimşekler
Hz. Mevlânâ’dan Nasîhatler
A.Selâhaddin Çelebi
MESNEVÎ'DE OLGUN İNSAN
Adnan K.İsmailoğlu
SEMA ADABI
Ö. Tugrul İnançer
SABIRDAKİ ESRARLI GÜZELLİK
H. Nur Artıran
Mesnevi Dersleri Aramak
M. Sait Karaçorlu
Er-Rahman Er Rahim
Cemalnur Sargut
Din Yolu Hikmet Yoludur
Emin Işık
Semâ'daki Sırlar
Sezai Küçük
HZ. PEYGAMBER’İN DAVRANIŞLARI
İsmail Yakıt

Asitâne Mevlevi Kültür Dergisi

Anasayfa | Hakkımızda | Site Haritası | İletişim | E-mail
Semazen.net'in resmi web sitesidir.
Web sitemizin dışında farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden Semazen.net sorumlu tutulamaz.
Copyright © 2005, Tüm Hakları Saklıdır.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.0342 sn.
Programlama: CMBilişim Teknolojileri Görsel Tasarım: Capitol Medya