Site Haritası
Kur'an-ı Kerim
Hadis-i Şerif
Hz. Mevlana
Eserleri
Seyyid Burhaneddin
Bahâeddin Veled
Şems-i Tebrizi
Selahaddin Zerkubî
Sultan Veled
Hüsâmeddin Çelebi
Hz.Mevlâna Dergâhı
Sema
Adab ve Erkan
Yolun Mertebeleri
Çelebilik
Mevlevi Ayinleri
Mevlana İhtifalleri
Akademik
Yükle
Hizmeti Geçenler
Mesnevi Sohbetleri
Mesnevi Hikayeleri
Sesli Kitaplar
Duyuru&Etkinlik
Haberler
Semazen Video
Semazen Radyo
Projelerimiz
Foto Galeri
Soru ve Cevaplar
Keşkül Dergisi
Linkler
KONYA
Evrad-ı Şerif
Dinletiler 

Google

Kur'an-ı Kerim

Dinleyelim


Hz. Mevlânâ'nın eserlerinden hangisini okudunuz?
Mesnevi
Divan-ı Kebir
Fihimafih
Mecalis-i Seba
Mektubat
Birkaçını
Hiç Birini
 
Güncel Haberler

Selçuk Üniversitesi 744. Vuslat'a Hazır

Selçuk Üniversitesi Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü 7-17 Aralık 2017 tarihleri arasında bir dizi program düzenlenecek.

06 Aralık 2017

Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü tarafından Hazreti Mevlana’nın 744. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri kapsamında 7-17 Aralık tarihleri arasında 8 farklı ülke ve 21 farklı üniversiteden 34 bilim insanı “Hazreti Mevlana ve Kardeşlik” teması üzerine konuşacak.

Hz. Mevlâna’nın 744. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri çerçevesinde Selçuk Üniversitesi Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü tarafından 7-17 Aralık 2017 tarihleri arasında bir dizi program düzenlenecek.

Şeb-i Arûs Etkinlikleri kapsamında “Harflerin Dili” Sergisi, “Hz. Mevlâna ve İslam Dünyasında Kardeşlik” konulu IV. Uluslararası Mevlana Sempozyumu, belirlenen Fakültelerde “Mevlâna ve Mevlevîlik Konferansları” yine belirlenen orta öğretim kurumlarında “Genç Gönüllerde Hz. Mevlâna Konferansları” ve geleneksel hale gelen “Gönlümüzdeki Mevlâna Söyleşileri-VIII” isimli söyleşi gerçekleştirilecek.

Ayrıca Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı ile ortaklaşa “..İle Mecnun” isimli tek perdelik bir tiyatro ve İran Araştırmaları Merkezi (İRAM) ile birlikte “Türk-Tacik Ortak Kültüründe Mevlâna ve Öğretileri” isimli Atölye Çalışması da bu yıl etkinlikler kapsamında ilgililerle buluşacak.

2010 yılında Selçuk Üniversitesi öğretim üyelerinin emek ve gayretleri ile Enstitüye kazandırılan ve Hz. Mevlâna’nın eserlerinin yazma nüshalarından örneklerin tuval üzerine basılı hallerini içeren “Harflerin Dili” başlıklı sergi, 7-17 Aralık 2017 tarihleri arasında Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Salonu’nda sergilenecek. Serginin açılışı 7 Aralık saat 10.00’da yapılacaktır.

8-9 Aralık 2017 tarihlerinde yapılacak olan “Hz. Mevlâna ve İslam Dünyasında Kardeşlik” konulu IV. Uluslararası Mevlana Sempozyumuna, yaklaşık 10 farklı ülkeden bilim insanı, araştırmacı ve konunun uzmanı 34 kişi katılacak. “İslam Dünyasında Savaşlar ve Barış Yolları” isimli açılış oturumu ve Değerlendirme oturumu ile dokuz oturumdan oluşacak sempozyumda bilim insanları, Mevlâna ve eserleri üzerinden İslam dünyasındaki birlik ve beraberliğin nasıl şekillenmesi gerektiğini paylaşacaklardır. Doğu, Batı ve Türk dilleri, tarih, tasavvuf, felsefe, musiki ve güzel sanatlar gibi konularda alanında yetkin kişilerin katılacağı sempozyumun açılış oturumunda Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin oturum başkanlığı yapacak ve Ankara Milletvekili Prof. Dr. Emrullah İşler, Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün ve İran Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Uysal İslam Dünyasındaki ayrılık nedenlerini ve barış yollarını konuşacaklar.

11-12 Aralık 2017 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi bünyesindeki Tıp Fakültesi ve Akşehir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde düzenlenecek “Mevlâna ve Mevlevîlik Konferansları” bu yıl “Hz. Mevlâna, Kardeşlik ve Sosyal Yaşam” başlığı ile yapılacak. Programlara Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. A. Kağan Karabulut ve Prof. Dr. Hüseyin Kara konuşmacı olarak katılacak ve Hz. Mevlâna gibi manevi değerlerimiz üzerinden birlik ve beraberlik gibi konuları tartışacaklar.

13-14 Aralık 2017 tarihlerinde Konya merkez ilçelerindeki dört farklı orta öğretim kurumunda Enstitü Yüksek Lisans öğrencileri tarafından yapılacak “Genç Gönüllerde Hz. Mevlâna” başlıklı konferanslarda yüksek lisans öğrencileri gençlere Hz. Mevlâna’yı anlatacaklar.

Enstitü etkinlikleri arasında bulunan ve her yıl geleneksel olarak yapılan “Gönlümüzdeki Mevlâna Söyleşileri – VIII” başlıklı söyleşi bu yıl 15 Aralık 2017 Cuma günü düzenlenecektir. Söyleşi, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa ŞAHİN’in moderatörlüğünde, Eski Afganistan Ankara Büyükelçisi Mesut HALİLİ, Tunceli Valisi Tuncay SONEL, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammet GÜVEN ve Emekli Ney Sanatçısı Niyazi SAYIN gibi tanınmış simaların katılımıyla gerçekleşecek. “İş Dünyası ve Hz. Mevlâna” başlığıyla yapılacak söyleşide katılımcılar; iş adamlarının Hz. Mevlâna’sını ve iş dünyasına Hz. Mevlâna’nın yansımalarını paylaşacaklar.

Ankara’da bulunan İran Araştırmaları Merkezi ile ortaklaşa düzenlenecek “Türk-Tacik Ortak Kültüründe Mevlâna ve Öğretileri” isimli Atölye Çalışması 11-15 Aralık 2017 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilecek. Bu Atölye Çalışması Tacikistan Mevlana Araştırmaları Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. KIEMIDDIN NAIMOV’un katılımıyla gerçekleştirilecek. Koordinatörlüğünü Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Yüksek Lisans öğrencisi Emre GÜRBÜZ’ün yapacağı ve Farsça olarak düzenlenecek olan bu Atölye Çalışmasına tüm ilgililer ücretsiz olarak davetlidir.

Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı ile ortaklaşa düzenlenen “İle Mecnun” isimli tek perdelik tiyatro 8-16 Aralık 2017 tarihleri arasında Devlet Konservatuvarı salonunda her akşam saat 20.00’da ücretsiz olarak izleyicilerle buluşacaktır. Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı Müdüresi Doç. Dr. Dilek Zerenler’in koordinatörlüğünde ve Öğr. Görevlisi Tolga Özenç Özençel’in yönetmenliğinde oynanacak tiyatronun baş figürü tiyatro sanatçısı Ahmet Yenilmez. Tiyatronun ilk gösterimi 7 Aralık 2017 Perşembe günü olacak.

Etkinlikler Kapsamında Konuşan Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin:

“Günümüzde Selçuk Üniversitesi, 1980’li yılllardan bu yana Şeb-i Arûs etkinliklerine aralıksız katkı sağlayan ve yapılan her türlü faaliyetin bilimsel boyuta taşınmasında rol oynayan bir kurum haline gelmiştir. Bilim ve kültür adına her alanda sadece Konya’da değil ülkenin ve dünyanın her yerinde kendisinden söz ettiren Selçuk Üniversitesi Hz. Mevlana, Yunus Emre, Hoca Ahmet Yesevî gibi milli ve manevî kültürümüzün gelecek kuşaklara aktarılmasında da her zaman rol almış ve almaya da devam edecektir.

Bu kapsamda Selçuk Üniversitesi olarak bizler, büyük fikir insanı Hz. Mevlâna ile ilgili yapılan her türlü faaliyete ve bilimsel etkinliğe katkı sağlamak için hazırız. Hz. Mevlâna ve düşüncesi, bu kadar savaşın ve kargaşanın yaşandığı günümüz dünyasında her geçen gün barıştan, sevgiden, hoşgörüden ve birlikte yaşamadan yana daha da önem kazanmaktadır. Dileğimiz odur ki bütün insanlık bu sevgi ve kardeşlik atmosferinde birlikte yaşamayı amaç edinsinler.

Bizler de Üniversite olarak bu yıl çok geniş bir program planlaması ile Şeb-i Arûs Etkinlikleri’ni gerçekleştireceğiz. Dikkat edilecektir ki bu programlarda öne çıkan vurgu “Kardeşlik”, “Birlik”, ve “Beraberlik” temalarıdır. Özellikle 8-9 Aralık tarihinde yapılacak olan uluslararası sempozyumda dünyanın farklı ülkelerinden gelen bilim insanları “Kardeşlik” ve “İslam Birliği” üzerine konuşmalar yapacaklardır. Yine sempozyumun açılış oturumunda ülkemizin tanınmış simaları savaşlar ve barış yolları hakkında düşüncelerini paylaşacaklardır.

Diğer yandan Üniversite yönetimi ve idareciler olarak bu tür etkinliklerin her alana yayılması için akademik çalışmalardan başka, toplumun diğer kesimlerine de erişmeye çalışıyoruz. Bu amaçla yapılacak etkinliklerin bazısının liselerde ve fakültelerdeki öğrencilere, yöneticilere ve halka yönelik olduğu da görülecektir.

Düzenleyeceğimiz etkinliklerin Konya’ya, ülkemize ve tüm dünyaya şimdiden hayırlı olmasını temenni eder; akademik ve idari tüm personelimizi, öğrencilerimizi ve saygıdeğer Konyalıları etkinliklerimizde görmekten onur duyacağımızı belirtirim.” dedi.

Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ali TEMİZEL ise tüm etkinlikler için gerekli hazırlıkları titizlikle tamamladıklarını belirtirken, her yıl olduğu gibi bu yıl da Hz. Mevlâna ile ilgili bilimsel ve sosyal etkinlikler gerçekleştirmeye çalıştıklarını söylemiş ve tüm üniversite personeli ile öğrencilerini etkinliklere davet etti.

Etkinliklerde üniversite öğrencilerinin ve personelin ile birlikte Konya Liselerinde eğitim gören gençlerin ve Konya halkının da bilgilendirilmesinin amaçlandığını belirten SÜ Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ali TEMİZEL “Bu yıl da uluslararası sempozyumdan konferanslara, sergiden söyleşiye kadar birçok etkinlikle anma haftasına katkı sunacağız. Tüm etkinliklerimize ilişkin hazırlıklarımızı tamamladık. Selçuk Üniversitesi Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü olarak Mevlâna ve Mevlevîlik Kültürünün tamamen aslına uygun ve bilimsel gerçekler doğrultusunda anlaşılması konusunda çalışmalarımıza aralıksız devam etmekteyiz. Bu yıl altı ana başlıkta toplam on programla anma etkinliklerine katkı sağlamaya çalışacağız. Düzenlediğimiz etkinliklere mümkün olduğunca farklı isimleri ve konuları dâhil ederek Hz. Mevlâna ve Mevlevîlik Kültürünü detaylı bir şekilde yansıtmaya çalışıyoruz.” dedi.

Enstitü, yapılacak etkinliklerin bir benzerini de diğer yıllardan farklı olarak bu yıl Ankara’da bulunan bir araştırma merkezi ile ortaklaşa yapacak. Yapılacak programın bir atölye çalışması olduğunu dile getiren Temizel; “Türk-Tacik Ortak Kültüründe Mevlana ve Öğretileri isimli bu atölye çalışması Tacikistan Mevlana Araştırmaları Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. KIEMIDDIN NAIMOV’un katılımıyla gerçekleştirilecektir. Koordinatörlüğünü Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Yüksek Lisans öğrencisi Emre GÜRBÜZ’ün yapacağı ve Farsça olarak düzenlenecek olan bu Atölye Çalışmasına tüm ilgililer ücretsiz olarak davetlidirler.” dedi.

Program 11-15 Aralık 2017 tarihleri arasında Ankara’da bulunan İran Araştırmaları Merkezi’nde yapılacak ve her gün farklı konular işlenecek.

Atölye Çalışmasının programı şu şekilde olacak:

11.12.2017 Pazartesi: Tacikistan Musikisinde ve Tiyatrosunda Mevlâna’nın Şiirleri

12.12.2017 Salı: Mevlâna’nı Eserlerinde Günümüz Tacik Lehçesi ve Mevlâna’nın Eserlerinde yer alan ve bugünkü Tacikler arasında aynı anlama gelen kelimelerin kullanımı.

13.12.2017 Çarşamba: Mesnevîde Kur’an Ayetleri ve Mevlâna’da Peygamberin Sünnetleri

14.12.2017 Perşembe: Mesnevi Okumaları

15.12.2017 Cuma: Mevlana’dan Gazel Okumaları

 

 

Bu Yazı 1226 defa okundu.
Diğer Güncel Haberler
Hz. Mevlâna Amerika'da anıldı. 05.10.2019
Vakıf'tan Etkinlikler 03.10.2019
“Şerbet-I Veladet” 02.10.2019
İran'da Şems Ve Mevlana Konferansı 01.10.2019
Huzur-I Pir’de Aşure 29.09.2019
Kurban, Allah'a Yakınlıktır... 11.08.2019
Vuslatın mübarek olsun Emin Dede... 02.08.2019
İnna Lillahi ve İnna İleyhi Raci'un 01.08.2019
TÂHİRÜ’L-MEVLEVÎ ANILDI 01.07.2019
Neyzen Doğan Ergin için anma programı 25.06.2019
Tâhirü’l-Mevlevî’nin aziz hâtırasına 17.06.2019
Ebu'l-Hasan Harakanî Sempozyumu 25.04.2019
Sohbet 25.04.2019
Celâleddin Bakır Çelebi Anıldı... 18.04.2019
Kazablanka'da Mesnevî Sohbetleri 23.02.2019
Şefik Can Dede yâd edildi. 26.01.2019
Şefik Can Dede anılacak... 07.01.2019
745. Vuslat Ses Kayıtları 20.12.2018
Şeb-i Arus - Video 19.12.2018
Vakt-i Şerif Hayrola... 17.12.2018
Selçuk Üniversitesi 745. Vuslat Proğramı 06.12.2018
745. Vuslat Yıldönümü 19.11.2018
Mevlid-i Nebi 19.11.2018
Konferansa Davet 31.10.2018
"Maârif" Yayınlandı. 31.10.2018
Leyle-i Kadir Mübarek Olsun 10.06.2018
Her Cumartesi Sema'da buluşalım... 14.05.2018
Mevlâna’nın Yolundan: Mevlâ’ya Göçen 03.05.2018
22. Yılında Çelebi anılacak. 11.04.2018
Hz. Mevlâna-Şems Dostluğu 05.04.2018
Sohbet 01.04.2018
Kadın ve Tasavvuf Sempozyumu 08.02.2018
Mehmed Said Hemdem Çelebi 08.02.2018
’Aşk Kalbe Düşünce 07.02.2018
Ulu Arif Çelebi 25.01.2018
Mesnevi Sohbeti 25.01.2018
Her Cumartesi Sema'da buluşalım... 25.01.2018
Şefik Can Dede yâd edildi. 23.01.2018
744. Vuslat Ses Kayıtları 31.12.2017
Mevlana ve Walt Whitman
Misafir Yazar
GÖNLE DÜŞEN MİSAFİRLER
M. Faik Özdengül
ATEŞİN MÜREKKEBİ
Muhsin İlyas Subaşı
ALLAH AŞKI VE KULLUK BİLİNCİ
Yakup Şafak
İNSANIN YARATILIŞ GÂYESİ
İbrahim Emiroğlu
Hazreti Kahve
İsmail Güleç
Tasavvuf Hakkında...
Mahmut Erol Kılıç
Tasavvuf Vaktidir
Cuma Mektupları
Tarikatın Ne Olduğunu Biliyor Muyuz?
Editör'ün Seçimi
Mevlevî
Mehmet Demirci
MEVLÂNÂ’NIN MESNEVİDEKİ AMACI
Nuri Şimşekler
Hz. Mevlânâ’dan Nasîhatler
A.Selâhaddin Çelebi
MESNEVÎ'DE OLGUN İNSAN
Adnan K.İsmailoğlu
SEMA ADABI
Ö. Tugrul İnançer
SABIRDAKİ ESRARLI GÜZELLİK
H. Nur Artıran
Mesnevi Dersleri Aramak
M. Sait Karaçorlu
Er-Rahman Er Rahim
Cemalnur Sargut
Din Yolu Hikmet Yoludur
Emin Işık
Semâ'daki Sırlar
Sezai Küçük
HZ. PEYGAMBER’İN DAVRANIŞLARI
İsmail Yakıt

Asitâne Mevlevi Kültür Dergisi

Anasayfa | Hakkımızda | Site Haritası | İletişim | E-mail
Semazen.net'in resmi web sitesidir.
Web sitemizin dışında farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden Semazen.net sorumlu tutulamaz.
Copyright © 2005, Tüm Hakları Saklıdır.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.0449 sn.
Programlama: CMBilişim Teknolojileri Görsel Tasarım: Capitol Medya